Ceny ropy vzrástli, cena Brentu sa priblížila k 61 USD/barel

Pridajte názor  Zdroj:

12. 12. 2018 - Ceny ropy vzrástli v stredu o vyše 1 %. Trhy s ropou podporilo zotavenie akciových trhov, ako aj očakávania, že dohoda Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov o znížení ťažby pomôže stabilizovať situáciu v oblasti dopytu a ponuky.

Ceny ropy vzrástli v stredu o vyše 1 %. Trhy s ropou podporilo zotavenie akciových trhov, ako aj očakávania, že dohoda Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov o znížení ťažby pomôže stabilizovať situáciu v oblasti dopytu a ponuky. Ceny čiastočne podporila aj najnovšia situácia v Líbyi, kde bol opätovne pozastavený vývoz z najväčšieho ropného ložiska Šarára.

OPEC a niektorí ďalší producenti na čele s Ruskom sa na zasadnutí vo Viedni minulý týždeň dohodli, že od januára znížia produkciu o 1,2 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). Krajiny vychádzajú z objemu ťažby v októbri tohto roka. Členské štáty ropného kartelu plánujú zredukovať ťažbu o 800.000 barelov/deň, ostatné štáty o zostávajúcich 400.000 barelov denne, pritom Ruska sa týka 228.000 barelov/deň.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári vzrástla do 7.21 h SEČ o 76 centov (1,26 %) na 60,96 USD (53,57 eura) za barel. Cena americkej ľahkej ropy s januárovým kontraktom dosiahla 52,32 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 67 centov (1,30 %).

Niektorí analytici sa ale stále obávajú, že rozsah dohodnutej redukcie nebude na výraznejší rast cien ropy stačiť. Situáciu totiž stále komplikujú USA, kde produkcia komodity pokračuje v raste. Posledné údaje poukazujú na rekordných 11,7 milióna barelov denne.

Navyše, Federálny úrad pre energetiku (EIA) tento týždeň informoval, že za celý rok by ťažba mala dosiahnuť v priemere 10,88 milióna barelov denne, čo by malo Spojeným štátom zabezpečiť prvú priečku v rebríčku svetových producentov pred Ruskom a Saudskou Arábiou. Na budúci rok by sa mala ťažba ešte zvýšiť a dosiahnuť v priemere až 12,06 milióna barelov/deň.