Hlavné indexy americkej akciovej burzy v utorok výrazne oslabili

Pridajte názor  Zdroj:

5. 12. 2018 - Na hlavnej americkej burze v New Yorku prevládla v utorok (4. 12.) medzi investormi pesimistická nálada.

Na hlavnej americkej burze v New Yorku prevládla v utorok (4. 12.) medzi investormi pesimistická nálada. Vytvorili ju obavy o vývoj americkej konjunktúry a pochybnosti o trvalosti najnovšej obchodnej dohody Spojených štátov s Čínou. Náladu zhoršili aj informácie z Londýna. Pre premiérku Theresu Mayovú sa rokovanie o odchode krajiny z EÚ nezačalo v parlamente šťastne. Scenár, že Londýn opustí spoločenstvo organizovane, sa stal nepravdepodobnejším. Negatívne faktory sa prejavili v tom, že tri najdôležitejšie indexy burzy výrazne klesli.

Hlavný index Dow Jones Industrial Average sa počas dňa prepadol takmer o 4 %. Druhý deň tohto týždňa napokon uzavrel poklesom o 3,10 % a skončil na hodnote 25.027,07 bodu. Silnejšie naposledy oslabil 10. októbra tohto roku.

Investori v pondelok (3. 12.) v New Yorku ešte s uľahčením reagovali na informácie, že sa plánované zvýšenie amerických ciel na čínske tovary v hodnote 200 miliárd USD (175,3 miliardy eur) od nového roku odloží až na začiatok apríla v prípade, že sa nenájde kompromis v obchodných vzťahoch medzi Washingtonom a Pekingom.

Trhovo širšie koncipovaný index S&P klesol v utorok o 3,24 % na 2700,06 bodu. Technologický index Nasdaq 100 sa prepadol o 3,78 % na 6795,21 bodu.