Ministri financií oceňujú dohodu, ktorú dosiahli v noci na utorok

Pridajte názor  Zdroj:

4. 12. 2018 - Ministri financií eurozóny sa dohodli na opatreniach, ktoré posilnenia menovú úniu, aby predchádzala budúcim krízam.

Ministri financií eurozóny sa dohodli na opatreniach, ktoré posilnenia menovú úniu, aby predchádzala budúcim krízam.

„Máme dohodu“, vyhlásil v utorok ráno hovorca euroskupiny Mário Centeno. Rokovanie v Bruseli trvalo takmer 16 hodín. Hlavným výsledkom je zhoda na tom, že bude posilnená úloha Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM). Zatiaľ sa bude ďalej diskutovať o rozpočte eurozóny a o spoločnom zabezpečení úspor.

Nedoriešili sa ani pravidlá pre likvidácie neživotaschopných bánk. Zostáva otvorený aj spoločný návrh Nemecka a Francúzska na vlastný rozpočet eurozóny. Diskusia na túto tému bude pokračovať, ak s ňou budú na samite súhlasiť šéfovia štátov a vlád.

O nočnej dohode komisár EÚ pre ekonomiku Pierre Moscovici v utorok povedal: "Nejde o nijakú prelomovú zhodu. Nijaký veľký krok vpred sme neurobili“.

Nemecký spolkový minister financií Olaf Scholz na Twitteri napísal: „Po takmer 16 hodinách rokovania euroskupiny máme výsledok – dobrý. Euroreforma urobí rozhodujúce kroky vpred“.

Podobne sa podľa portálu denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung vyjadril aj francúzsky minister financií Bruno Le Maire: „...dôležitý krok, výrazne posilní eurozónu“.