EK urobila prvý krok k potrestaniu Talianska pre rozpočet

Európska komisia (EK) urobila prvý krok k disciplinárnemu potrestaniu Talianska za jeho expanzívny rozpočet na rok 2019. Komisia uviedla, že krajina neplní kritériá Európskej únie (EÚ) týkajúce sa znižovania dlhu. Preto spustí konanie pre nadmerný deficit, ktoré môže vyústiť až do pokuty pre Rím.
Talianska vláda plánuje v roku 2019 zvýšiť rozpočtový deficit na 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP). Predchádzajúci kabinet počítal v budúcom roku s poklesom schodku na 0,8 % HDP. Podľa EK návrh rozpočtu zvýši štrukturálny deficit o 1 % HDP namiesto toho, aby ho znížil o 0,6 % HDP, ako požaduje legislatíva EÚ.
EK v stredu predložila hodnotenie rozpočtových plánov krajín eurozóny. Potvrdila svoje predchádzajúce stanovisko, že taliansky návrh rozpočtu porušuje fiškálne pravidlá EÚ a že je „mimoriadne vážnym prípadom nesúladu“ s pravidlami. EK preto spustí na základe vysokého dlhu procedúru pre nadmerný deficit.
Členské štáty EÚ majú teraz dva týždne, aby sa vyjadrili k oprávnenosti začatia procedúry pre nadmerný deficit proti Taliansku. Ak procedúru odobria, EK pripraví dokument, v ktorom bude od Ríma požadovať, ako má upraviť rozpočtový plán, aby bol v súlade s pravidlami EÚ. Ak to bude Rím ignorovať, Brusel ho môže sankcionovať.
Podpredseda EK Valdis Dombrovskis v rozhovore pre CNBC uviedol, že rizikom rozpočtového návrhu Ríma je, že Taliani budú musieť v budúcnosti prijať ďalšie úsporné opatrenia. „Namiesto fiškálneho stimulu, v ktorý vláda dúfa, očakávame ďalšie spomalenie ekonomiky.“
Dombrovskis uviedol, že je otvorený ďalším diskusiám s Rímom, ale vláda teraz musí konať. „Nemôžete liečiť vysoké dlhy ďalšími dlhmi, je potrebné riešiť práve túto zraniteľnosť,“ dodal.
Taliansky verejný dlh vo výške 2,3 bilióna eur predstavuje 131 % HDP. V pomere k výkonu ekonomiky je po Grécku druhý najvyšší v eurozóne.

Súvisiace články

Aktuálne správy