Po vyše roku Irak obnovil vývoz ropy z oblasti Kirkúk

Pridajte názor  Zdroj:

16. 11. 2018 - Po vyše roku Irak obnovil vývoz ropy z oblasti Kirkúk. Ten zastavili v októbri minulého roka po konflikte medzi vládou v Bagdade a vládou poloautonómneho Kurdistanu.

Po vyše roku Irak obnovil vývoz ropy z oblasti Kirkúk. Ten zastavili v októbri minulého roka po konflikte medzi vládou v Bagdade a vládou poloautonómneho Kurdistanu.

Predbežná dohoda medzi novou irackou a kurdskou vládou je čiastočným víťazstvom pre Spojené štáty, ktoré presviedčali obidve strany v Iraku, aby ukončili vzájomné spory a obnovili dodávky ropy z Kirkúku na medzinárodné trhy. USA sa snažia dotlačiť viaceré štáty Blízkeho východu k zvýšeniu produkcie, aby tak vykompenzovali výpadok iránskej ropy na trhy po zavedení sankcií voči Teheránu od 5. novembra.

Vývoz z oblasti Kirkúk sa však začal na miernej úrovni, okolo 50.000 až 60.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). Na porovnanie, v minulom roku zaznamenal vývoz svoje maximum na úrovni 300.000 barelov denne. Momentálne nie je jasné, kedy a do akej miery sa vývoz zvýši.

Irak vyváža drvivú väčšinu ropy z južných oblastí krajiny, oblasť Kirkúku je však rovnako dôležitá. Odhaduje sa, že v tejto oblasti sa nachádza okolo 9 miliárd barelov vyťažiteľnej ropy.