V krajských mestách je v súčasnosti malá ponuka nehnuteľností

Diskusia 1  Zdroj:

15. 11. 2018 - Veľký nákup nehnuteľností v rokoch 2016 až 2018 spôsobil, že v krajských mestách je v súčasnosti ich ponuka malá.

Veľký nákup nehnuteľností v rokoch 2016 až 2018 spôsobil, že v krajských mestách je v súčasnosti ich ponuka malá. Aj keď po zavedení opatrení Národnej banky Slovenska v súvislosti s hypotekárnymi úvermi dopyt možno mierne ochabne, tak v rámci ponuky nie je priestor na radikálne zníženie cien nehnuteľností. Pre TASR to povedal vo štvrtok analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík počas realitnej konferencie.

V roku 2008 malo mnoho developerských projektov problémy, developeri krachovali a začatá výstavba sa nezrealizovala. „V súčasnosti sa dokončujú niektoré byty a projekty, ktoré akoby zamrzli v rokoch 2008 a 2009. Od roku 2015 do 2017 klesá počet začatých bytov v novej výstavbe v SR. Je malá pravdepodobnosť, že na trhu opäť zostane veľa nedokončených a nepredaných novostavieb, ktoré by potom smerovali k nútenému predaju za akciové ceny, za znížené ceny,“ priblížil situáciu Lazík.

Výstavba nových projektov súvisí s hospodárskym vývojom v regióne. Ako príklad uviedol automobilku Jaguar Land Rover pri krajskom meste Nitre. „Keby takýto stimul prišiel do iných regiónov, naštartuje ich a pravdepodobne sa prejaví v cene nehnuteľností a nájmov,“ povedal.

V súvislosti s Bratislavou konštatoval, že prísun pracovnej sily a výstavby nových bytov a satelitov rodinných domov v okolí hlavného mesta predbehol výstavbu infraštruktúry a mesto prežíva kolaps. Podľa jeho názoru už nepribúdajú nové väčšie projekty v Bernolákove, Dunajskej Lužnej či v Rovinke. „A pretože do postavených projektov sa ľudia sťahujú, tak je kolaps zreteľnejší,“ uzavrel analytik.