SaS požaduje ukončiť dotovanie uhlia najneskôr do roku 2023

Diskusia 1  Zdroj:

13. 11. 2018 - Zo sociálnych dotácií do výroby elektriny z uhlia majú podľa opozičnej strany osoh už len majitelia baní.

Majitelia Hornonitrianskych baní Prievidza na čele s Petrom Čičmancom nemilosrdne využívajú svojich zamestnancov ako rukojemníkov v boji o peniaze z dotácií na výrobu elektriny z uhlia. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita, ktorá požaduje ukončenie všeobecného hospodárskeho záujmu pri podpore domáceho uhlia slúžiaceho na výrobu elektriny najneskôr v roku 2023. V súčasnosti je platnosť všeobecného hospodárskeho záujmu nastavená do roku 2030. Odberatelia elektriny platia vo svojich faktúrach na podporu uhlia celkovo ročne zhruba 115 miliónov eur.

„Schovávačku na sociálne dotácie do regiónu hornej Nitry vláda definitívne prehrala a teraz musí jasne stanoviť dátum, kedy ich ukončí. Apelujem na ministra hospodárstva Petra Žigu a ďalších kompetentných, aby konečne priznali, že so svojimi výhovorkami sú v kúte a hornej Nitre treba dať nový život. Chceli by sme ich preto postrčiť opäť o krok ďalej a navrhnúť rok 2023 ako najneskorší termín, po ktorom sa už ľudia nebudú musieť viac skladať na pálenie uhlia, ktoré škodí zdraviu i životnému prostrediu,“ poznamenal poslanec NR SR a tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek. „Dotovanie ťažby hnedého uhla je neudržateľné a amorálne,“ dodala podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho výboru parlamentu Jana Kiššová.

Liberáli poukazujú, že tepelná elektráreň v Novákoch, kde sa pre príkaz vlády povinne páli nekvalitné uhlie, je na konci svojej životnosti. „Slovenské elektrárne ju chcú kvôli bezpečnosti najneskôr do piatich rokov zavrieť,“ upozornil Galek s tým, že zo sociálnych dotácií do výroby elektriny z uhlia pritom na Slovensku nemá prospech takmer nikto, dokonca ani zostávajúci slovenskí baníci. „Jediní, ktorí majú z tejto ťažby osoh, sú majitelia baní. Sú to doslova novodobí rentieri. Táto cudzopasnícka politika je možná len preto, lebo majú konexie v Smere-SD,“ konštatoval Galek.