EÚ dala talianskej vláde tri týždne na predloženie nového rozpočtu na rok 2019

Diskusia 1  Zdroj:

23. 10. 2018 - Európska komisia (EK) v utorok potvrdila, že odmietla návrh rozpočtu na rok 2019, ktorý jej na posúdenie zaslala talianska vláda.

Európska komisia (EK) v utorok potvrdila, že odmietla návrh rozpočtu na rok 2019, ktorý jej na posúdenie zaslala talianska vláda. Ide o prvý prípad v histórii EÚ keď došlo k takémuto tvrdému stanovisku exekutívy EÚ.

Predstavitelia EK boli v utorok na pracovnom výjazde v Štrasburgu, kde prebieha plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu (EP). Eurokomisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici počas tlačovej konferencie uviedol, že Európska komisia požiada vládu Talianska, aby "prehodnotila svoj rozpočet", ktorý je z veľkej časti mimo scenárov prípustných pre exekutívu EÚ.

Vláda premiéra Giuseppeho Conteho dostala k dispozícii tri týždne na vytvorenie nového rozpočtu, ktorý musí následne prezentovať Bruselu. Taliansky premiér však už predtým naznačil, že jeho kabinet nemá žiaden "plán B" a nechce podstatne meniť pôvodný návrh rozpočtu na rok 2019.

Talianska vládna koalícia, ktorú tvorí extrémne pravicová Liga (bývalá Liga severu) a protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) predložila na budúci rok rozpočet s deficitom na úrovni 2,4 % HDP. Ide o obrovský posun voči zámerom predošlej vlády, ktorá navrhovala 0,8-% rozpočtový deficit. V tomto duchu chce Taliansko pokračovať po dobu troch rokov, keď na rok 2020 navrhlo deficit vo výške 2,1 % a v roku 2021 na úrovni 1,8 %.

Verejný dlh Talianska sa v súčasnosti pohybuje okolo 131 % HDP, v roku 2021 by podľa návrhov vlády mal byť na úrovni 126,5 %.

Eurokomisia poskytla Rímu termín do pondelka (22.10), aby poskytla "vysvetlenia" ku svojmu rozpočtu na rok 2019, avšak Conteho vláda v štvorstranovom liste zdôraznila, že si je vedomá faktu, že navrhnutý rozpočet "nie je v súlade s pravidlami Paktu stability a rastu". Premiér Conte však zároveň exekutívu EÚ ubezpečil o európskom smerovaní Talianska a spresnil, že jeho krajina nemá za cieľ vystúpiť z eurozóny alebo z EÚ.