Kryptomenám chvíľu svitalo na lepšie časy

Pridajte názor  
Kryptomenám chvíľu svitalo na lepšie časy
Zdroj: lindak
Foto:getty images


24. 10. 2018 - Minulý týždeň v pondelok mali možnosť traderi zažiť trošku vzrušenia po dlhšej nude na kryptomenových trhoch. Cena bitcoinu vzrástla z približne 6400 dolárov na skoro 7000 v priebehu jedného dňa. Rovnako kapitalizácia kryptomien v priebehu dňa vzrástla o približne 20 miliárd dolárov. Dôvodom boli problémy tzv. stable coinu tether (USDT).

Stable coiny sú špeciálne krypto-aktíva, ktoré fungujú ako asset backed tokeny, čiže tokeny kryté aktívom z reálneho sveta. Konkrétne tether patrí medzi tzv. IOU (i owe you), v preklade „dlhujem vám“. Konkrétne spoločnosť stojaca za tetherom sa zaviazala, že hodnota tokenu bude naviazaná na hodnotu doláru, a to v pomere 1:1.

Problémom tohto projektu je, že nie je úplne založený na vlastnostiach blockchainu. Musíte veriť tretej strane, že skutočne drží také množstvo dolárov, ktoré verejne deklaruje. A to je práve kameňom úrazu pri stable coine tether. Nikto oficiálne zatiaľ účty tohto projektu neauditoval. V súčasnosti sa tether obchoduje na niekoľkých burzách a jeho funkciou je primárne hedging, keďže funguje ako náhrada národných mien, pretože nie všetky burzy majú zalistované národné meny v menových pároch s kryptomenami. Doteraz sa používal často ako „bezpečný prístav“ pre obchodníkov, v prípade problémov kryptomien.

Kryptomenám chvíľu svitalo na lepšie časy

Obchodníkom pravdepodobne došla trpezlivosť a to pre dva dôvody. Prvým je spomínaný audit, ktorý v prípade tetheru chýba. Druhým je prepojenie na burzu Bitfinex a Noble bank kde sa mohli vykonávať špekulácie v rámci obchodovania s kryptomenami. Z toho dôvodu cena tetheru klesla v priebehu nedeli a pondelka na 0,92 dolára a jeho kapitalizácia klesla o viac ako 200 miliónov dolárov na približne 2,4 miliardy dolárov. V súčasnosti sa jeho kapitalizácia pohybuje na hranici dvoch miliárd dolárov a špekuluje sa, čo bude ďalej s projektom, keďže burzy sa už začínajú ohliadať za inými stable coinami, ktoré sú lepšie zabezpečené a často majú aj štátne povolenia a licencie.

V rovnakom čase vyšla aj správa, že investičná spoločnosť Fidelity, ktorá má v aktívach viac ako 7 biliónov dolárov, sa otvára kryptosvetu. Pripravuje službu na nákup a úschovu kryptomien pre inštitucionálnych investorov. Tu treba zdôrazniť, že zatiaľ nie pre bežných malých investorov.

O príleve inštitucionálnych investorov prostredníctvom toľko skloňovaných ETF má rozhodovať aj Komisia pre burzy a cenné papiere (SEC). Po tom, ako odmietla všetkých 9 žiadostí, zároveň na druhý deň vyhlásila, že sa na žiadosti znovu pozrie. V súčasnosti už je známy finálny dátum dokedy by mala rozhodnúť. Posledný možný termín je 5. novembra, avšak netreba čakať prelomové rozhodnutie, keďže ich požiadavka sa stále nenaplnila. Tou požiadavkou bola a je stabilita kryptomenových trhov, ktoré budú odolné voči veľkým rybám, ktoré by mohli ovplyvňovať trh. Toto zatiaľ kryptomeny nedokážu splniť.

Autorom je Martin Lindák, Analytik Pro Partners Holding