Spotrebiteľské ceny v USA sa v septembri zvýšili menej, než sa čakalo

Pridajte názor  Zdroj:

11. 10. 2018 - Spotrebiteľské ceny v USA sa v septembri zvýšili menej, než sa očakávalo. Pribrzdilo ich pomalšie zdražovanie nájmov a pokles cien energií, pričom sa zdá, že jadrové inflačné tlaky sa mierne ochladili.

Spotrebiteľské ceny v USA sa v septembri zvýšili menej, než sa očakávalo. Pribrzdilo ich pomalšie zdražovanie nájmov a pokles cien energií, pričom sa zdá, že jadrové inflačné tlaky sa mierne ochladili.

Index spotrebiteľských cien v septembri medzimesačne stúpol o 0,1 % po augustovom náraste o 0,2 %, uviedlo americké ministerstvo práce. Ekonómovia počítali so stagnáciou tempa rastu na úrovni 0,2 %.

Tempo medziročného rastu spotrebiteľských cien sa v septembri spomalilo na 2,3 % z 2,7 % v predchádzajúcom mesiaci.

Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú ceny potravín a energií, dosiahla takisto 0,1 %, pričom sa očakávalo 0,2 %. Medziročne sa jadrové ceny zvýšili o 2,2 %.

Čísla len mierne zaostali za prognózami analytikov, takže správa o vývoji inflácie zrejme nezmení očakávania, že americká centrálna banka (Fed) zvýši úrokové sadzby v decembri. Fed tento rok sprísnil menovú politiku už trikrát.