Dvojpilierová penzia je nižšia ako výlučne štátna, tvrdí Sociálna poisťovňa

Diskusia 5  Zdroj:

11. 10. 2018 - Rozdiel podľa hovorcu Sociálnej poisťovne predstavuje vyše 26 eur v prospech výlučne štátnej penzie vyplácanej z priebežného dôchodkového piliera.

Dôchodok bývalých sporiteľov v druhom pilieri, ktorí dostávali časť penzie zo Sociálnej poisťovne a časť z druhého piliera, bol v minulom roku v porovnaní s dôchodkom vyplácaným iba Sociálnou poisťovňou nižší. Upozornil na to hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Rozdiel podľa neho predstavuje vyše 26 eur v prospech výlučne štátnej penzie vyplácanej z priebežného dôchodkového piliera.

Priemerný starobný dôchodok neznížený vzhľadom na účasť penzistu v druhom pilieri vyplácala Sociálna poisťovňa v minulom roku vo výške 471,70 eura. Priemerný starobný dôchodok sporiteľov znížený z dôvodu účasti na starobnom dôchodkovom sporení bol 421,55 eura. K tejto sume sa podľa Višvádera v priemere pripočítalo z druhého piliera 23,92 eura, ako doživotný starobný dôchodok. "Ich celkový dôchodok teda bol 445,47 eura," informoval hovorca poisťovne.

Poisťovňa pritom priznala v minulom roku 840 dôchodkov pre penzistov, ktorí boli súčasne sporiteľmi v druhom dôchodkovom pilieri. Celkovo vlani Sociálna poisťovňa priznala 35 310 starobných dôchodkov.