Rok po nadobudnutí platnosti CETA môžu byť európski exportéri spokojní

Diskusia 1  Zdroj:

20. 9. 2018 - Európska komisia (EK) pripomenula, že v piatok 21. septembra uplynie prvé výročie od nadobudnutia provizórnej platnosti Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA).

Európska komisia (EK) pripomenula, že v piatok 21. septembra uplynie prvé výročie od nadobudnutia provizórnej platnosti Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA).

Podľa správy EK sú už prvé príznaky, že dohoda o voľnom obchode prináša zisky a výhody pre vývozcov z členských krajín EÚ.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v tejto súvislosti priznala, že je spokojná s doterajším pokrokom obchodných vzťahov medzi EÚ a Kanadou.

"Predbežné údaje ukazujú, že v tejto fáze máme čo oslavovať," uviedla v správe pre médiá. "Vývozy celkovo vzrástli a mnohé odvetvia zaznamenali pôsobivý rozmach. Naše partnerstvo s Kanadou je silnejšie ako kedykoľvek predtým - strategicky aj ekonomicky. Spoločne voláme po otvorenom medzinárodnom obchodnom poriadku založenom na pravidlách a CETA je toho jasným dôkazom," spresnila komisárka.

Exekutíva EÚ s odvolaním sa na najnovšie dostupné štatistiky, ktoré pokrývajú obdobie od októbra 2017 do júna 2018, upozornila, že od vstupu CETA do platnosti medziročné vývozy vzrástli o viac ako sedem percent. Najvýznamnejší vývoz z krajín EÚ predstavujú rezort strojárstva, mechanické zariadenia a obuv (vyše 8 %), lieky a nábytok (viac ako 10 %), a najmä kozmetika a odevný priemysel (vyše 11 % nárast).

Pokiaľ ide o agropotravinárske výrobky, kde v súvislosti s CETA mali Európania najväčšie obavy, najviac sa darilo exportom čokolády (nárast o 34 %), ovocia a orechov (29 %), spokojní boli aj exportéri šumivého vína (11 %) a whisky (5 %).

Komisárka Malmströmová navštívi Kanadu 26. a 27. septembra, aby s partnermi z Ottawy zhodnotila pokrok vo vzájomných obchodných vzťahoch.