Hotovosť stráca dominanciu: Na Slovensku je v obehu asi 5,2 milióna kariet

, ZBK Foto: thinkstock

Pred desiatimi rokmi bolo na Slovensku zvykom platiť za menšie nákupy prevažne hotovosťou, dnes využívame platobné karty čoraz viac aj pri menších platbách. Kým v roku 2008 bola priemerná suma nákupu zaplateného kartou 45 eur, v súčasnosti je to zhruba o 20 eur menej.

Platobné karty zaznamenali svoj boom aj vďaka internetu. Platí, že čím je viac e-shopov a nových možností nákupu na internete, tým je viac platieb kartami. „K nárastu platenia kartami prispelo najmä to, že až 92 percent kariet vydaných na Slovensku je bezkontaktných. Vďaka tomu, že je možné kartou platiť bezkontaktne, a teda aj bezpečne a rýchlo, si ľudia zvykli platiť menšie sumy a zároveň platia kartami oveľa častejšie,“ vyhlásila Marcela Králová, podpredseda Združenia pre bankové karty.

Platba kartou má v porovnaní s hotovosťou aj podstatne viac výhod. Okrem toho, že platenie kartou je bezpečné a rýchle, práve karta nás ochráni pred neserióznymi obchodníkmi, ktorí napríklad namiesto značkovej veci pošlú fejk. „A napríklad aj takúto situáciu môže zákazník po neúspešnej reklamácii u obchodníka reklamovať vo svojej banke, ak zaplatil kartou,“ objasňuje Marcela Králová.

To, že ľudia využívajú pri platení za nákup karty, je plusom aj pre krajinu. Pre ekonomiku štátu je totiž podstatný výber daní a pokiaľ platby prebiehajú v hotovosti, bez bločkov a potvrdení, štát môže prichádzať o peniaze, nakoľko obchodníci nemusia príjmy priznať.

Významnou výhodou bezhotovostného platenia pre štát je aj menšie množstvo hotovosti v obehu. „Len vďaka platobným kartám sa na Slovensku zaplatí ročne bezhotovostne niekoľko miliárd eur,“ dodáva Marcela Králová a zdôrazňuje, nakoľko je dôležitá otázka bezpečnosti. „Čím viac hotovosti je v prevádzkach, a aj u ľudí, tým viac stúpa riziko možných krádeží a zvyšujú sa náklady na prevoz i spracovanie hotovosti.“


Platobné karty vs. hotovosť

– platba kartou je rýchlejšia a jednoduchšia
– bezpečnosť: pri bezhotovostnom platobnom styku sa eliminujú straty, zničenie či znehodnotenie peňazí, ale aj lúpeže,
– možnosti reklamácie: ak sa nám nepodarilo vec úspešne reklamovať u obchodníka, môžeme tak urobiť vo svojej banke,
– prehľad vo financiách: pri hotovosti je ťažšie sledovať, za čo míňame, držiteľ karty má prístup k prehľadu transakcií, takže môže sledovať všetky pohyby na svojom účte,
– úspora nákladov, pri bezhotovostných platbách odpadáva manipulácia s peniazmi


História platobných kariet

Vôbec prvá platobná karta bola vydaná v Spojených štátoch už v roku 1914, bola vyrobená z plechu a umožňovala svojim stálym zákazníkom telefonovať a posielať telegramy bez okamžitého platenia. Prvé univerzálne použiteľné platobné karty vznikali potom až v 50-tych rokoch a postupne došlo k ich zásadnému rozšíreniu.

V bývalej ČSFR vydala prvú platobnú kartu v roku 1988 Živnostenská banka, kartu akceptovali v sieti obchodov Tuzex. Od polovice roku 1989 – vydávala Česká štátna sporiteľňa svojim klientom k sporožírovým účtom karty na výber hotovosti z bankomatov. Postupne začali naše banky spolupracovať so spoločnosťami Mastercard a Visa a karty vydávané na Slovensku tak začali byť univerzálne použiteľné doma aj v zahraničí.

Platobné karty prešli zaujímavým vývojom, keď vznikli postupne jednotlivé druhy kariet (charge, kreditné, debetné, predplatené), rozširovali sa spôsoby ich použitia od obchodníkov, cez bankomaty až po internet a mobily. Aj technológia na kartách sa postupne vyvíjala – napríklad keď sa na karty s magnetickým prúžkom začal dávať čip s anténou, bolo možné cez NFC začať platiť bezkontaktne.   

Súvisiace články

Aktuálne správy