Kríza tureckej meny predstavuje ďalšie riziko pre nemeckú ekonomiku

Diskusia 1  Zdroj:

20. 8. 2018 - Kríza tureckej meny predstavuje ďalšie riziko pre nemecké hospodárstvo, ktoré už čelí hrozbe odchodu Británie z Európskej únie bez dohody a komplikáciám v súvislosti s obchodnou politikou USA.

Kríza tureckej meny predstavuje ďalšie riziko pre nemecké hospodárstvo, ktoré už čelí hrozbe odchodu Británie z Európskej únie bez dohody a komplikáciám v súvislosti s obchodnou politikou USA. Uviedlo to v pondelok nemecké ministerstvo financií.

Turecká líra stratila v tomto roku takmer 40 % svojej hodnoty voči doláru. Zasiahol ju prehlbujúci sa diplomatický spor so Spojenými štátmi. Investorov znepokojil aj vplyv prezidenta Erdogana na menovú politiku.

Nemecko je druhý najväčší zahraničný investor v Turecku, ktorého najväčším obchodným partnerom je Európska únia (EÚ).

Riziká pre nemecké hospodárstvo predstavujú neistotou ohľadne konečnej podoby brexitu a budúcej obchodnej politiky USA, uviedlo ministerstvo vo svojej mesačnej správe. A pretrvávajúca debata o úrokových sadzbách a hrozbe obchodnej vojny tlmí obchodné aktivity.

"Ekonomický vývoj v Turecku predstavuje nové externé riziko," dodalo ministerstvo.

Napriek týmto rizikám zostáva nemecká ekonomika naďalej silná, podporujú ju štátne výdavky, súkromná spotreba, nízke úrokové sadzby, silný trh práce a rastúce reálne mzdy, skonštatovalo ministerstvo.

Firmy tiež očakávajú rast investícií, keďže svetová ekonomika je naďalej v dobrom stave, napriek hrozbe obchodnej vojny, uvádza sa na záver správy.