USA-Čína 1:0, ale budúci rok už môže byť všetko inak

Diskusia 1  
USA-Čína 1:0, ale budúci rok už môže byť všetko inak
Zdroj: The Economist
Foto: SITA/AP


17. 8. 2018 - The Economist sa domnieva, že trhy to s čínskou skepsou už preháňajú.

Donald Trump na začiatku augusta tweetoval, že americké clá na čínsky tovar prinášajú obrovské výsledky. Dochádza k znateľnému oslabovaniu kurzu čínskej meny, akciový trh v Číne sa prepadá a bežný účet sa v prvej polovici tohto roka dostal do deficitu, čo je prvýkrát za dlhé roky. Navyše v Číne  spomaľuje tempo rastu celej ekonomiky, zatiaľ čo tá americká expanduje najrýchlejšie od roku 2014.

"Niet divu, že Trump sa v takejto situácii cíti byť na koni, zatiaľ čo investori v Číne prepadajú nervozite," píše The Economist.  Čínska vláda aj korporátny sektor až donedávna verili svojim vlastným vyhlásením o technologickom pokroku krajiny. A v súkromí hovorili o tom, že Trump sa nechá uchlácholiť sľubmi vyšších dovozov z USA. Lenže oboje teraz padá, hodnotí situáciu The Economist. Niektorí ľudia v Číne sa pritom podľa periodika domnievajú, že Američania sa v skutočnosti ani dohodnúť nechcú a ich skutočným cieľom je dostať Čínu na kolená. A je jednoznačným faktom, že Spojené štáty kupujú od Číny oveľa viac tovaru ako Čína od nich, takže USA majú tiež oveľa väčší priestor pre uvalenie ciel.

USA-Čína 1:0, ale budúci rok už môže byť všetko inak

Čo môže urobiť Čína? Zaútočiť na lukratívny biznis amerických firiem v Číne, čo by sa dotklo firiem od Applu až po Starbucks. Lenže to by len zvýšilo kritiku nefér praktík, ktoré čínska vláda používa. A dopad takýchto krokov by sa neprejavil tak rýchlo ako uvalenie ciel. Pre Čínu navyše konflikt prichádza v najmenej vhodný čas, keď sa vláda usilovne snaží o schladenie úverového trhu. Musí tak zvážiť , či túto snahu neodloží , kým nepominie vplyv obchodných treníc. Lenže v takom prípade by sa hospodárstvo opäť vydalo cestou prudkého rastu dlhov.

The Economist sa však napriek všetkému pýta, či to trhy s čínskou skepsou už trocha nepreháňajú. Trumpova administratíva totiž, na rozdiel od minulosti, berie obchodnú vojnu ako reálnu vec a snaží sa tlmiť jej dopady. K tomu by oslabujúci menový kurz mal podľa banky Goldman Sachs pomôcť ekonomike zhruba rovnako, ako jej uškodila prvá vlna amerických ciel. Vláda sa tiež posúva k uvoľnenejšie fiškálnej politike a uľahčuje mestám prístup k financovaniu infraštruktúrnych projektov. Podľa niektorých správ sa dokonca diskutuje o vyššej stimulácii, ktorá by namiesto investícií mala byť zameraná na spotrebu.

Budúci rok by sa navyše mohli prehodiť aj rastové karty. Kým v Číne sa prejaví efekt uvoľnenejšie politiky, Spojené štáty sa môžu teraz nachádzať na vrchole cyklu a budúci rok vyprchá rastový vplyv daňových zmien. Napríklad Louis Kuijs z Oxford Economics sa domnieva, že akciové trhy teraz hodnotia očakávaný vývoj v USA príliš optimisticky a opak platí o Číne.