Dovolenka bez finančných problémov: Trojkombinácia kreditná karta, debetná karta, hotovosť

, ZBK Foto: thinkstock

V letných mesiacoch rieši väčšina Slovákov financovanie počas zahraničnej dovolenky. Základnou otázkou pritom ostáva, koľko nechať na účte a koľko si vziať v hotovosti?

Každá z možností trojkombinácie má iné využitie. Kým kreditnou kartou zaplatíte v obchodoch, reštauráciách, hoteloch aj v požičovniach áut, na výber hotovosti je výhodnejšia debetná karta a pri úhrade drobných položiek, ako napríklad poplatok za toaletu, je najistejšia hotovosť. Najbezpečnejšou z nich je pritom kreditná karta.

Kreditkou zaplatíte spoľahlivo a bezpečne kdekoľvek na svete. „Najuniverzálnejším nástrojom sú kreditné karty. Počet miest, kde je možné zaplatiť kreditnou kartou je bezkonkurenčne najvyšší, v porovnaní s akýmkoľvek iným platobným nástrojom,“ hovorí Rasťo Vallo, predseda Združenia pre bankové karty. Zároveň tento druh karty prináša výhody spojené s hospodárením s financiami podľa aktuálnej potreby. „Pri kreditnej karte klient využíva peniaze banky. Ak by došlo k chybnej úhrade, neohrozuje tak vlastné finančné prostriedky na bežnom účte,“ dodáva.  

Kreditkou plaťte, hotovosť vyberajte z debetky
Úhrada kreditnou kartou sa dá realizovať vo väčšine požičovní áut, hotelov, v obchodoch aj reštauráciách. „Najlepšie je stanoviť si finančné mantinely a používať kreditnú kartu všade, kde to je možné. Klient pri kreditnej karte získava výhody spojené s pohodlným platením bez toho, aby ohrozil vlastne finančné prostriedky. Zároveň je chránený voči vplyvu z podvodu v rizikovejších krajinách,“ vysvetľuje Rasťo Vallo.

Najčastejšia schéma zneužitia kreditnej karty je podľa neho odpozorovanie čísla karty a následné zneužitie na internete alebo vytvorenie kópie karty z magnetického prúžku a zneužitie na nákup rychloobrátkového tovaru. „Ak bude klient postupovať podľa odporúčaní banky, ktorá kartu vydala, je veľmi malá pravdepodobnosť, že k zneužitiu dôjde. Ak by predsa takáto situácia nastala, peniaze klienta sú chránené a ostávajú nedotknuté, keďže pri kreditnej karte ide o peniaze banky,“ dopĺňa Rasťo Vallo.  Zároveň varuje pred vyberaním hotovosti z kreditky. „Poplatky za výber hotovosti kreditnou kartou sú zväčša vyššie, ako pri debetnej karte. Ak potrebujete nutne hotovosť, vyberte ju radšej z bežného účtu.“

Preverte si zvýhodnenia ku karte
Väčšina bánk ponúka v balíku s kreditnou kartou rôzne zvýhodnenia, ktorými klienta motivujú a odmeňujú za správne využívanie karty. Znamená to, že ak dodržíte nastavené pravidlá, kreditná karta môže byť pre vás bezplatná. Okrem toho sa ku karte viažu aj rôzne doplnkové služby, medzi nimi napríklad plnohodnotné cestovné poistenie. To by malo byť, rovnako ako kreditná karta, povinnou  výbavou každého dovolenkára.  

Nastavte si plán splácania
Kreditná karta je veľmi účinným doplnkom k osobným financiám. No len pre tých, ktorí svojim peniazom rozumejú a držia sa nastavených pravidiel. Každá banka má totiž vlastnú poplatkovú politiku a ku kreditnej karte sa viaže stanovená úroková sadzba a poplatky naviazané na jej správu. „Ak klient minie cely úverový rámec kreditnej karty  bez toho, aby mal plán, ako peniaze splatí banke, vzniká problém,“ upozorňuje Rasťo Vallo. Táto situácia môže nastať, ak si požičiate naraz väčší obnos peňazí, a svoj dlh nesplatíte v rámci bezúročného obdobia, ale postupne počas nasledujúcich mesiacov. „V takomto prípade si banka uplatňuje úrokovú sadzbu, ktorú treba poznať,“ dodáva. Ak ste si pred dovolenkou nepripravili plán splácania, pozor aby ste neskĺzli do režimu splácania úrokov na karte. Preto už pri plánovaní dovolenky myslite na to, ako a kedy peniaze z kreditnej karty banke vrátite.

Ak sa už v takejto situácii nachádzate, pýtajte si v banke splátkový kalendár. „Najhoršie je prestať s bankou v danej situácii komunikovať. Každá banka sa snaží vyriešiť aj nepríjemné situácie v prospech klienta, pričom spoločne hľadajú riešenia. Jedným z nich je dohodnutý plán splátok, ktoré banky vytvárajú klientovi na mieru,“ uzatvára Rasťo Vallo.   


 


Ako ochránite kartu v zahraničí
– ak je to možné, kreditnú kartu nepustite z ruky a nenechávajte ju mimo dohľadu,
– kreditnú kartu používajte u obchodníkov, ktorí majú dobrý kredit, sú známi ako globálni poskytovatelia služieb a riadne poskytujú informácie o svojich službách a poplatkoch,
– na uskutočnenie platby sú potrebné elektronické dáta uchované na čipe karty alebo na magnetickom prúžku, takýto typ inicializácie transakcie je bezpečný a zároveň aj najviac odporúčaný,
– ak je to možné, vyhnite sa záznamu čísla karty a platnosti karty na dokumentoch obchodníka,
– ochranou voči zneužitiu karty môže byť aj forma on-line informácie o každom pohybe na karte, čo zabezpečuje takmer dokonalý prehľad o finančných pohyboch,
– ku kreditnej karte sa správajte ako k cenine a silnému platobnému nástroju,
– v prípade akéhokoľvek podozrenia zo zneužitia kartu okamžite zablokujte, 
– vybrané banky už v súčasnosti poskytujú aplikáciu na riadenie limitov karty a pripadne aj na geolokačné obmedzenia, pred dovolenkou si overte, či nie je medzi nimi aj vaša banka,     


 

Súvisiace články

Aktuálne správy