Kanadská centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu na 1,5 %

Pridajte názor  Zdroj:

11. 7. 2018 - Kanadská centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu napriek obavám, že rastúce napätie vo vzťahoch s USA by mohlo spôsobiť ekonomike určité škody.

Kanadská centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu napriek obavám, že rastúce napätie vo vzťahoch s USA by mohlo spôsobiť ekonomike určité škody. Rozhodnutie však podporili inflačné očakávania, podľa ktorých by v najbližšom období mala inflácia prekonať inflačný cieľ centrálnej banky.

Bank of Canada zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 1,5 %. Od leta minulého roka tak zvýšila hlavnú sadzbu už štvrtýkrát.

Analytici s rastom počítali, keďže podľa ostatných údajov štatistického úradu sa ekonomike Kanady darí, rovnako aj trhu práce a inflácia stále zrýchľuje.

Banka uviedla, že vzhľadom na vývoj americkej ekonomiky zvýšila odhad rastu kanadskej ekonomiky za 2. kvartál. Podľa Bank of Canada kanadská ekonomika vzrástla v 2. štvrťroku o 2,8 %, zatiaľ čo v apríli prognóza uvádzala rast na úrovni 2,4 %.

Inflácia by mala zrýchliť postupne až na 2,5 %, teda nad inflačný cieľ stanovený na úrovni 2 %. Na túto úroveň by sa však mala vrátiť do 2. polroka roka 2019.