USA chystajú clá na čínske tovary za 200 mld. USD

Pridajte názor  Zdroj:

11. 7. 2018 - Úrad obchodného zástupcu USA v utorok predložil zoznam 6 031 čínskych tovarov, na ktoré navrhuje 10-percentné clo.

WASHINGTON, PEKING 11. júla (SITA, AP) - Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa pripravuje zavedenie ďalších ciel na čínsky dovoz, a to v hodnote 200 mld. USD, čím eskaluje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími svetovými ekonomikami. Úrad obchodného zástupcu USA v utorok predložil zoznam 6 031 čínskych tovarov, na ktoré navrhuje 10-percentné clo. Úrad teraz bude prijímať verejné vyjadrenia a uskutoční vypočutia v súvislosti s týmto plánom a po 31. auguste prijme rozhodnutie. Novinárom to povedal vysokopostavený predstaviteľ americkej administratívy, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity.

Čína v stredu označila hrozbu, že USA prijmu ďalšie dovozné clá, za "úplne neakceptovateľnú" eskaláciu obchodných sporov a vyhlásila, že bude chrániť svoje "základné záujmy". "S cieľom chrániť základné záujmy krajiny a jej ľudu bude čínska vláda nútená prijať nevyhnutné protiopatrenia," konštatuje sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva obchodu.