Ceny obytných nehnuteľností v EÚ v prvom kvartáli medziročne stúpli o 4,7 %

Pridajte názor  Zdroj:

10. 7. 2018 - Ceny bytov a rodinných domov v eurozóne v prvom kvartáli tohto roka v medziročnom porovnaní stúpli o 4,5 percenta.

Ceny obytných nehnuteľností, čiže bytov a rodinných domov, v eurozóne v prvom kvartáli tohto roka v medziročnom porovnaní stúpli o 4,5 percenta a v rámci celej Európskej únie sa medziročne zvýšili o 4,7 percenta. Medzikvartálne ceny obytných nehnuteľností v eurozóne v prvom štvrťroku posilnili o 0,6 percenta a v rámci celej EÚ o 0,7 percenta. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku sa ceny bytov a rodinných domov v prvom kvartáli tohto roka medziročne zvýšili o 11,7 percenta a oproti predchádzajúcemu štvrťroku stúpli o 2,9 percenta.

V rámci krajín EÚ, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, ceny obytných nehnuteľností medziročne najviac posilnili v Lotyšsku (13,7 %), Slovinsku (13,4 %), Írsku (12,3 %) a Portugalsku (12,2 %). Medziročný pokles cien obytných nehnuteľností evidovali vo Švédsku a Taliansku (zhodne -0,4 %) a vo Fínsku (-0,1 %).

Medzikvartálne sa ceny obytných nehnuteľností v prvom štvrťroku tohto roka najviac zvýšili v Lotyšsku (7,5 %), Maďarsku a Slovinsku (zhodne 4,4 %) a Portugalsku (3,7 %). Najvýraznejší medzikvartálny pokles cien bytov a rodinných domov evidovali na Malte (-4,7 %), na Cypre (-1,8 %) a vo Švédsku (-0,8 %).