Úvery amerických spotrebiteľov vzrástli najviac za 1,5 roka

Pridajte názor  Zdroj:

10. 7. 2018 - Spotrebiteľské úvery v USA v máji celkovo stúpli o 24,5 mld. USD, išlo o najväčší mesačný rast od novembra 2016

Objem úverov, ktoré si vzali americkí spotrebitelia, v máji vzrástol najrýchlejším tempom za 1,5 roka, pričom ho smerom nahor posunulo výrazné zväčšenie požičiavania si prostredníctvom kreditných kariet. Spotrebiteľské úvery celkovo stúpli o 24,5 mld. USD. Informoval o tom americký Federálny rezervný systém (Fed). Išlo o najväčší mesačný rast od novembra 2016, kedy objem spotrebiteľských úverov v USA posilnil o 24,8 mld. USD.

Pôžičky v kategórii, ktorá zahŕňa úvery prostredníctvom kreditných kariet, v máji stúpli o 16,3 mld. USD. Celkový objem úverov amerických spotrebiteľov sa podľa sezónne upravených údajov zvýšil na 3,9 bil. USD. Údaje Fed-u o úveroch spotrebiteľov nezahŕňajú hypotekárne pôžičky ani nijaké iné úvery zabezpečené nehnuteľnosťami.

Americká ekonomika v prvom kvartáli medziročne posilnila iba o 2,2 percenta. Ekonómovia však prognózujú, že za druhý štvrťrok hospodárstvo USA vykáže výrazné oživenie rastu vzhľadom na správy o tom, že výdavky spotrebiteľov sa zvýšili.