Ceny prenájmu kancelárskych priestorov v Bratislave medziročne stúpli o 3 %

Diskusia 1  Zdroj:

3. 7. 2018 - Za medziročný rast cien prenájmu kancelárskych priestorov v Bratislave môžu podľa CBRE hlavne nedostatočná ponuka voľných kancelárií a ich zvýšená kvalita.

Počet voľných kancelárskych priestorov v Bratislave je na historickom minime, a rovnako tak aj počet kancelárií o výmerách väčších ako 1 200 metrov štvorcových na jednom podlaží. V hlavnom meste Slovenska sa tak momentálne nájomné podmienky pre moderné kancelárske priestory pohybujú na úrovni od 13,5 eura za meter štvorcový za mesiac až po úroveň 17 eur za meter štvorcový za mesiac, čo predstavuje medziročný nárast približne o 3 %. Informovala o tom v utorok realitno-poradenská spoločnosť CBRE v tlačovej správe.

„V ďalšom období očakávame pokračovanie rastu cien nájomného v kancelárskych budovách, avšak v pomalšom tempe ako doteraz. Dôvodom na mierne spomalenie rastu je aj ohlásený prírastok plochy v tomto segmente. Kým v posledných rokoch sme v prípade obsadzovania projektov vstupujúcich na trh nepozorovali neobsadenosť v pôvodných budovách, očakávame, že v starších budovách sa miera neobsadenosti v najbližších dvoch rokoch navýši, aj vzhľadom na avizovaný prírastok novej plochy na trhu," povedal vedúci oddelenia prenájmu kancelárskych priestorov v spoločnosti CBRE na Slovensku Oliver Galata.

Čo sa týka svetového realitného trhu kancelárskych priestorov, centrálna časť Hong Kongu je aj naďalej najdrahším trhom s kanceláriami na svete. Ceny prenájmu kancelárií sa v tomto regióne podľa CBRE pohybujú na úrovni 275 dolárov na meter štvorcový za mesiac. Druhý najdrahší je Londýn, tretí Peking. Ceny za prenájom kancelárií celosvetovo mierne stúpli, medziročne v priemere o 2,4 %. Najviac v Amerike o 3,2 %, v regióne EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika) o 2 % a v Ázii a Tichomorí o 1,7 %. Najvyšší nárast cien zaznamenalo mesto Durban v Južnej Afrike, za ním nasledovali metropoly ako Bangkok, Marseille, centrum Vancouveru a Oslo. Naopak najväčšie medziročné poklesy cien zaznamenali Dubaj, Šanghaj, Moskva a Abú Dhabí.

CBRE na Slovensku zamestnáva viac ako 240 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. CBRE tu ponúka širokú škálu integrovaných služieb vrátane príslušenstva, transakcií a projektového manažmentu, správy nehnuteľností, investičného manažmentu, posudzovania a ohodnocovania, lízingu nehnuteľností, strategického poradenstva, predaja nehnuteľností, hypotekárnych služieb a služieb rozvoja. Spravuje 22 komerčných a kancelárskych budov.