Budúca česká vláda neplánuje prijatie eura

Diskusia 3  Zdroj:

11. 5. 2018 - Budúca česká vláda neplánuje prijatie eura. Nová česká vláda, ktorej vytvorenie sa blíži ku koncu, neplánuje vstup do eurozóny.

Budúca česká vláda neplánuje prijatie eura.

Nová česká vláda, ktorej vytvorenie sa blíži ku koncu, neplánuje vstup do eurozóny. Vyplýva to z návrhu koaličnej zmluvy medzi hnutím ANO s Českou stranou sociálnodemokratickou (ČSSD), ktorý citovali české médiá. "Vláda v tomto legislatúrnom období nepočíta so zavedením eura," uvádza sa v návrhu.

"Vstup do eurozóny nie je v našom záujme," povedal v rozhovore pre české Hospodárske noviny aktuálny premiér v demisii a s najväčšou pravdepodobnosťou aj budúci premiér Andrej Babiš. "Možno je v záujme mojej bývalej firmy. Som však politikom a presadzujem záujmy Českej republiky, nie mojich bývalých firiem," povedal Babiš, ktorý kedysi zdôvodňoval svoje odmietanie spoločnej meny gréckymi dlhmi.

Budúca česká vláda by mala byť menšinová, koalíciu ANO a ČSSD má tolerovať Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM). Sociálni demokrati ešte musia vznik vlády potvrdiť vo vnútrostraníckom referende.