Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka chce chrániť malých farmárov

Diskusia 1  Zdroj:

22. 4. 2018 - Pre Phila Hogana je ochrana malých poľnohospodárov najvyššou prioritou v rokovaniach o rozpočte EÚ po brexite.

Najvyššou prioritou eurokomisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phila Hogana v prebiehajúcich rokovaniach o novom rozpočte EÚ je v otázke Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) ochrana malých a stredných poľnohospodárov, ktorí ostávajú základom európskej produkcie potravín a vidieckych spoločenstiev. Phil Hogan to uviedol v tlačovej správe Európskej komisie. Dodal, že SPP sa bude musieť v najbližšom období vysporiadať kvôli brexitu s podstatne menšími financiami.

"Brexit urobí dieru vo výške 12 miliárd eur v celkovom rozpočte Európskej únie. Nakoľko sa priority ako je bezpečnosť, migrácia a obrana v posledných rokoch v EÚ vyzdvihli aj na úkor SPP, Spoločná poľnohospodárska politika EÚ sa považuje za očividný cieľ pre škrty v rozpočte," uviedol Phil Hogan. Podľa eurokomisára pre poľnohospodárstvo treba situáciu vidieť realisticky a postaviť čo najsilnejšiu koalíciu a odolať najhorším škrtom v rozpočte SPP. "Členské štáty majú možnosť vykryť deficit z brexitu tým, že budú prispievať do SPP vyšším percentom hrubého národného produktu. O tomto bode som rokoval s hlavami členských štátov a ministrami poľnohospodárstva v celej EÚ a ponúkol som im robustnú obranu SPP, ktorá poskytuje hodnotu za peniaze," pokračoval Hogan.

Eurokomisár sa podľa svojich slov v posledných mesiacoch stretol s predsedami vlád Írska, Maďarska, Portugalska, Francúzska, Slovinska a pobaltských štátov a tí sú ochotní reagovať na jeho argumenty. V nich okrem vyrovnania finančných strát v rozpočte SPP vyplývajúcich z brexitu požaduje aj rovnosť a spravodlivosť pre poľnohospodárov členských štátov. Chrániť chce hlavne tých menších.

"Príjmy pre poľnohospodárov musia byť aj napriek brexitu naďalej podporované. Podpora musí ísť najmä našim malým a stredným poľnohospodárom. Toto je úloha a povinnosť SPP, tak ako sa uvádza v zakladajúcich zmluvách EÚ. Ak očakávame, že poľnohospodári budú mať väčšie náklady na svoju činnosť v súvislosti s klimatickými zmenami a ďalšími spoločenskými cieľmi, musia byť za túto prácu odmenení. Pre mňa ide o rovnosť a spravodlivosť pre našich poľnohospodárov," dodal Phil Hogan.