Švajčiarsky frank oslabuje zrejme pod vplyvom poklesu rubľa

Pridajte názor  Zdroj:

15. 4. 2018 - Švajčiarsky frank (CHF) oslabuje. Na jeho devízovom trhu a trhu s obligáciami v Zürichu zavládla nervozita.

Švajčiarsky frank (CHF) oslabuje. Na jeho devízovom trhu a trhu s obligáciami v Zürichu zavládla nervozita. Príčinou problémov by malo byť zrejme Rusko.

Analytici si kladú otázku, ako je to vlastne s platnosťou názoru, že krajina je bezpečným prístavom v období neistých politických časov.

V minulých dňoch výnosnosť dvojročných štátnych dlhopisov vzrástla z mínus 1,01 % na plus 0,94 %. Zvláštne je, že sa porovnateľné kurzové zmeny nepozorovali pri úročení 5-ročných a 10-ročných dlhopisov.

V Zürichu a Londýne sa predpokladá, že švajčiarsky finančný trh je teraz pod silným vplyvom oslabeného rubľa. Prevládajú obavy o kurzový vývoj ruského trhu s cennými papiermi. Okrem toho ruskí vlastníci švajčiarskych podnikov pociťujú dôsledky protiruských sankcií. Obchodníci tým odôvodňujú aj slabosť švajčiarskeho franku.

„Pre malú otvorenú krajinu, akou je Švajčiarsko, je veľmi riskantné, keď sa dostane do geopolitických konfliktov,“ uviedla Swissqoute Bank.