Spotrebiteľské ceny v Grécku sa v marci vrátili k poklesu

Pridajte názor  Zdroj:

13. 4. 2018 - Po miernom raste vo februári zaznamenali spotrebiteľské ceny v Grécku minulý mesiac pokles. Najviac sa pod to podpísalo zníženie nákladov na bývanie a pokles cien potravín.

Po miernom raste vo februári zaznamenali spotrebiteľské ceny v Grécku minulý mesiac pokles. Najviac sa pod to podpísalo zníženie nákladov na bývanie a pokles cien potravín. Informoval o tom v piatok grécky štatistický úrad.

Ako úrad uviedol, spotrebiteľské ceny sa v marci znížili medziročne o 0,2 % po 0,1-% raste v predchádzajúcom mesiaci. Najvýraznejšie klesli náklady na bývanie, o 1,7 %. Klesli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov, a to o 0,8 %. Naopak, rástli ceny alkoholických nápojov a tabakových výrobkov a náklady na dopravu.

Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny v Grécku v marci vyvíjali opačne ako v medziročnom porovnaní. Zatiaľ čo vo februári zaznamenali pokles o 0,1 %, v marci sa o 1,5 % zvýšili.

Harmonizovaná miera inflácie sa v marci spomalila na 0,2 % z 0,4-% úrovne v predchádzajúcom mesiaci. V prípade medzimesačného porovnania harmonizované spotrebiteľské ceny minulý mesiac vzrástli o 1,2 % po 0,1-% raste v mesiaci február.