Inflácia v Španielsku v marci zrýchlila

Pridajte názor  Zdroj:

13. 4. 2018 - Tempo rastu inflácie v Španielsku sa v marci zrýchlilo, tak ako naznačil predbežný odhad, a dosiahlo najvyššiu úroveň za štyri mesiace, od novembra minulého roka.

Tempo rastu inflácie v Španielsku sa v marci zrýchlilo, tak ako naznačil predbežný odhad, a dosiahlo najvyššiu úroveň za štyri mesiace, od novembra minulého roka. Ukázali to spresnené údaje štatistického úradu INE.

Konkrétne, medziročná miera inflácie v štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny v marci vzrástla na 1,2 %, z februárových 1,1 %. To sa zhoduje s predbežným odhadom, ktorý INE zverejnil 27. marca.

Rovnako aj španielsky harmonizovaný index spotrebiteľských cien, ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, sa v marci zvýšil o 1,3 % po februárovom náraste o 1,2 %.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v Španielsku stúpli v marci o 0,1 %, čo bolo rovnaké tempo rastu ako vo februári. HICP však medzimesačne vyskočil oveľa strmšie, až o 1,2 %. Aj tieto údaje sú v súlade s predbežným odhadom.