Kto sú najväčší menoví manipulátori na svete

Diskusia 2  
Kto sú najväčší menoví manipulátori na svete
Zdroj: piie.com
Foto: getty images


22. 4. 2018 - Manipulácia s menami je skutočne problém. Bez ohľadu na to, ako často to vo svojom slovníku spomína Donald Trump, keď prstom ukazuje na majstra sveta v manipulácii s menami, ako sám nazval Čínu. Jeho hnev by však mal byť rovnako zameraný aj na Singapur a Švajčiarsko.

"Hoci to už nie je ako na vrchole pred desiatimi rokmi, stále však dochádza k menovej manipulácii," napísali v novom výskume Joseph Gagnon a Tessa Morrisonová, ekonómovia z Peterson Institute for International Economics. "V posledných rokoch najväčšími manipulátormi boli Singapur a Švajčiarsko, pričom priemerné ročné nákupy v roku 2016 a 2017 predstavovali približne 90 a 80 miliárd dolárov." Medzi aktívnymi manipulátormi nájdeme aj Taiwan a Izrael, ale aj potenciálnych kandidátov ako je Kórea, Švédsko, Thajsko a Japonsko.

Kto sú najväčší menoví manipulátori na svete

Čo je pre všetkých spomenutých spoločné?
Keď národ X kúpi aktíva od národa Y, potláča hodnotu svojej vlastnej meny vo vzťahu k národu Y. To zvyšuje konkurencieschopnosť exportu národa X (a zdražuje dovoz), čím sa otvárajú nové pracovné miesta pre export. To ale zároveň poškodzuje národ Y tým, že jeho mena posilňuje a vývoz sa stáva drahším, čo sa prejavuje nezamestnanosťou na tamojšom trhu práce. K popísanému dochádza aj vtedy, keď národ X a Y vlastne navzájom spoločne ani neobchodujú.

Pri analýze Gagnon a Morrisonová sledovali objemy kapitálu, ktoré sa využili na nadmerný nákup aktív v cudzej mene. Krajiny kvalifikovali ako menových manipulátorov podľa štandardov Peterson Institute for International Economics ak šlo o krajiny s vyšším stredným príjmom a naplnili sa nasledujúce kritériá:

- prebytok bežného účtu presahuje 3 % HDP,
- čisté nákupy oficiálnych aktív v cudzej mene (čisté oficiálne toky) presahujú 2% HDP,
- čisté oficiálne toky prekračujú 65 % vývozu ropy bez nákladov na jej výrobu,
- držanie devízových rezerv a iných oficiálnych zahraničných aktív prevýšilo hodnotu dovozu za tri mesiace,   
- devízové ​​rezervy a ostatné oficiálne zahraničné aktíva presiahli 100 % krátkodobého zahraničného dlhu verejného a súkromného sektora.

Kto sú najväčší menoví manipulátori na svete

Na základe týchto kritérií Čína menovým maniplátorom číslo jedna rozhodne nie je. Keďže sa rast v Číne spomalil, centrálna banka v skutočnosti väčšinou doláre a iné cudzie meny nenakupovala, ale predávala, aby podporili hodnotu jüanu. Ale Macao a Hongkong, teda čínske územia s vlastnými menami, pokračujú v manipulácii proti americkému doláru.

Kto sú najväčší menoví manipulátori na svete

Aj vývozcovia ropy dlhodobejšie podporovali hodnotu dolára tým, že odkupovali americké aktíva za obrovské sumy. Tento trend ale otočili klesajúce ceny ropy a prudký nárast americkej produkcie čierneho zlata.