Zlá správa pre ťažiarov kryptomeny: Prestáva to byť ziskové

Diskusia 6  
Zlá správa pre ťažiarov kryptomeny: Prestáva to byť ziskové
Zdroj: CNBC
Foto:Thinkstock;SITA/AP


16. 3. 2018 - Výnosy baníkov sa tento mesiac od decembra znížili až o polovicu kvôli nárastu záujmu o ťažbu bitcoinov. Cena bitcoinu ale pomaly atakuje úroveň, kedy náklady na jeho ťažbu obchodnú cenu prevyšujú. To by v niektorých prípadoch znamenalo, že kryptobaníci jednoducho vypnú svoje stroje, až kým sa cena neupraví.

Výnosy baníkov sa tento mesiac od decembra znížili o polovicu kvôli nárastu záujmu o ťažbu bitcoinu, tvrdí na základe hashrate CryptoCompare. Medián poplatku za transakcie, ktorý je ďalším zdrojom príjmov pre baníkov, tiež klesol pod 50 centov z úrovne 34 dolárov na konci decembra, podľa bitinfocharts.

"Bitcoin sa v súčasnosti obchoduje v podstate na úrovni nákladov na jeho ťažbu, čo je 8 038 dolárov, je to hranica, ku ktorej sme sa dopracovali pomocou modelu ťažby vyvinutého našim výskumným tímom na základe zozbieraných údajov", uviedol Thomas Lee zo spoločnosti Fundstrat. Ich model berie do úvahy tri faktory: náklady na zariadenia, elektrickú energiu a iné režijné náklady, ako je napríklad chladenie.

Bitcoin sa vytvára prostredníctvom energeticky náročného procesu "baníctva", ktorý využíva vysoký výpočtový výkon na vyriešenie zložitých matematických rovníc. Anonymný baník sa tak podieľa na procese na vytvorenie blokového záznamu transakcií. Baníci potom dostávajú odmenu za úspešné dokončenie úlohy. Ak ale náklady na vytvorenie bitcoinu prevyšujú odmenu, baníci samozrejme strácajú motiváciu.

Zlá správa pre ťažiarov kryptomeny: Prestáva to byť ziskové

"V niektorých prípadoch môžu baníci jednoducho vypnúť počítače, až kým sa cena trochu nevráti,"
povedala Shone Anstey, spoluzakladateľka a prezidentka skupiny Blockchain Intelligence Group pre televíziu CNBC. "Cena sa dostáva na úroveň, kedy niektorí z nich môžu prísť o peniaze."

Ťažba bitcoinov si dnes vyžaduje vlastný hardware, ktorý môže stáť niekoľko stoviek až niekoľko tisíc dolárov. A čím vyspelejšia technológia, tým vyššia účinnosť. Preto sa pravidelne musí meniť zariadenie za viac ako polovicu nákladov na baníctvo, popisuje situáciu model Fundstratu.

Pri tradičných komoditách, ako je zlato, keď sa náklady na ťažbu vyrovnávajú cene, vytvárajú sa špekulatívne obchody na blížiace sa dno na základe rastu ponuky. Ale v prípade bitcoinu to je zložitejšie, pretože náklady na jeho ťažbu sú neustále menia kvôli rôznym nákladom na elektrickú energiu v rôznych častiach sveta. Na hlavnom ťažobnom trhu v Číne majú baníci prístup k veľmi lacnej elektrine vyrobenej vodnými elektrárňami. Aby ste boli schopní konkurovať čínskym baníkom, musíte dosiahnuť náklady na elektrinu vo výške 4 USD centov alebo menej za kilowatthodinu. Modelu Fundstratu vychádza z predpokladu, že to je v priemerne 6 centov po celom svete.

Čínski baníci majú aj inú motiváciu ťažiť než sú len nízke náklady, takýmto spôsobom totiž dokážu posielať peniaze do zahraničia a vyhýbať sa kapitálovej kontrole zo strany vlády. Podľa údajov  Blockchain sú štyri z piatich najväčších bitcoinových baní na svete čínske. Cena, pri ktorej by väčšina baníkov skutočne skončila s ťažením je asi na úrovni 3 až 4 tisíc dolárov za bitcoin, tvrdí Fundstrat s tým, že bitcoin sa obchodoval za náklady jeho ťažby aj v januári 2015, kedy sa obchodoval okolo 200 USD.