Zabudli zatvoriť: Tri tony zlata zostali na pristávacej dráhe

Diskusia 2  
Zabudli zatvoriť: Tri tony zlata zostali na pristávacej dráhe
Zdroj: AP Foto. twitter/the syberian times

15. 3. 2018 - Ruské spravodajstvo tvrdí, že lietadlo prevážajúce drahé suroviny odštartovalo s otvorenými dverami.

K incidentu došlo vo štvrtok na letisku v meste Jakutsk na ruskom Ďalekom východe, píše tlačová agentúra Tass.

Na letisku Krasnojarsk štartovalo lietadlo An-12 prevádzkované leteckou spoločnosťou Nimbus. Na palube prepravovalo 9,3 ton zlata a ďalších drahých kovov. Podľa vyšetrovacieho výboru citovaného Tassom došlo k poškodenie kľučky dverí, čo spôsobilo otvorenie priestoru a vysypanie kovu nma štartovaciu dráhu. Úrady zozbierali 172 zlatých tehál s celkovou hmotnosťou 3,4 tony, uviedol Tass.

Náklad patrí spoločnosti Chukota Mining and Geological Company, 75 percent v tejto súkromnej spoločnosti je v rukách kanadského Kinross Gold.

Technickí inžinieri na letisku v Jakutku, ktorí pripravili lietadlo na let, boli zadržaní.Lietadlo stratilo náklad za 368 miliónov dolárov počas manévru kedy naberalo výšku. Na palube viezlo zlato, platinu a diamanty. Časť zlatého nákladu sa našla až 26 kilometrov od letiska. Posádka sa rozhodla pristáť na neďalekom letisku Magan, asi 26 kilometrov severozápadne od Jakutska.

Pri incidente nebol nikto zranený. Obrázky, ktoré sa zobrazujú na sociálnych sieťach ukazujú, ako to vyzerá, ak je štatrtovacia/pristávacia dráha posiata zlatom.  

Zabudli zatvoriť: Tri tony zlata zostali na pristávacej dráhe