Život v Rusku sa za vlády Putina zmenil, k lepšiemu

Diskusia 10  
Život v Rusku sa za vlády Putina zmenil, k lepšiemu
Zdroj: BBC
Foto: SITA/AP


13. 3. 2018 - Súčasný prezident Vladimir Putin je jasným favoritom nastávajúcich prezidentských volieb. Štvrtým víťazstvom by korunoval svoju dlhodobú politickú kariéru. Ako sa za jeho vlády zmenil život obyčajných Rusov zhrnula BBC v 10 bodoch.

Menej ľudí je chudobných
Putin nastúpil do prezidentského úradu v roku 2000. Za jeho predchodcu, Borisa Jeľcina, si krajina prešla veľmi divokým obdobím privatizácie, ktorý v Rusoch zanechal hlbokú nedôveru voči príliš slobodnému trhu. V prvých obdobiach Putinovo vládnutia následkom toho bolo značné množstvo Rusov žijúcich v chudobe, takmer 30 %. V súčasnosti je číslo o mnoho nižšie, v roku 2016 to bolo asi 13,4 %. Napriek výraznému zníženiu je však Rusko v úrovni chudoby stále nad priemerom v porovnaní s mnohými najväčšími svetovými ekonomikami.

Rast miezd sa ustálil
Počas Putinova prvého a druhého prezidentského obdobia sa mzdy v Rusku neustále zvyšovali, okolo 10 % ročne. Od jeho návratu do prezidentského úradu v roku 2010 boli oveľa náchylnejšie k prepadom, či už z dôvodu ekonomických kríz alebo ekonomických sankcií. Avšak, v rokoch 2011 až 2014 sa disponibilný príjem zvýšil o 11 % a počas Putinovej éry sa spotrebiteľská ekonomika Ruska výrazne rozšírila.

Viac ľudí má auto
Zvyšovanie miezd umožnilo Rusom dovoliť si život uľahčujúci tovar každodennej spotreby ako sú napríklad mikrovlnky. Rusi prevažne zostávajú verní ruskej automobilke AvtoVAZ a kupujú si automobily značky Lada. Z celkového počtu 1 595 737 nových vozidiel predaných v roku 2017 ich 311 588 bolo práve tejto značky. Počet vlastníkov áut je v Rusku porovnateľných s Poľskom či Maďarskom. Avšak, zatiaľ čo v Rusku je 58 áut na sto domácností, vo Fínsku je pomer 76 áut na 100 domácností.

Národ milujúci Ikeu
Predajca nábytku otvoril svoju prvú predajňu v Moskve v roku 2000, ktorá sa ihneď dostala medzi TOP 10 predajní Ikea na svete. V roku 2015 bolo Rusko druhým najrýchlejšie rastúcim trhom pre švédsky reťazec. Dnes má Ikea v krajine 14 predajní, z toho 3 v Moskve. Hoci Rusko predstavuje pre Ikeu silný a zaujímavý trh, firma upustila od svojho online časopisu kvôli obavám, že obsah by mohol prekročiť kontroverzný zákon o propagácii homosexuality.

Pijú viac šampanského
Nepochybne, národným alkoholom zostáva vodka, ale jej obľuba postupne klesá. Kým v roku 2000 sa predalo asi 214 miliónov dekalitrov vodky, v roku 2015 to bolo len 97 miliónov. Naproti tomu sa predaj šampanského zdvihol z 18 miliónov dekalitrov v roku 2000 na 23 miliónov v roku 2015.

Dostupnosť internetu je porovnateľná so západnými krajinami
V Rusku používa dnes internet vyše 70 % populácie, číslo úplne porovnateľné s USA i EÚ. Rusi majú svoje vlastné internetové giganty, ktorí prekonávajú i medzinárodných hráčov. Kým na ruskú sociálnu platformu VKontakte (VK), ktorá má aj medzinárodný presah, napríklad je využívaná na Ukrajine,  používa na 90 miliónov užívateľov, Facebook len 20 miliónov. Podobná j situácia na poli vyhľadávačov. Ruský vyhľadávač Yandex dominuje nad svojím zahraničným konkurentom, Googlom.

Život v Rusku sa za vlády Putina zmenil, k lepšiemu

Upadajúca popularita cirkusov

Internet ponúkajúca nepreberné možnosti zábavy, to jeden z dôvodov, prečo Rusi stále menej zaujímajú cirkusy. Pritom cirkusy, s viac ako 60 stálymi miestami po celom Rusku na čele s Moskovským štátnym cirkusom, možno považovať na národné inštitúcie. Kým v roku 2010 takýto typ zážitku vyhľadalo 10 miliónov divákov, v roku 2015 už len necelých 5 miliónov návštevníkov.

Klesajúca návštevnosť verejných knižníc
Podobný prepad, ktorý možno pripísať ľahkej dostupnosti internetu a ďalších vymožeností moderného veku, vidieť aj na počte verejných knižníc. Kým v roku 2000 bolo v Rusku dostupných 51 000 knižníc, v roku 2015 je to už necelých 39 000.

Zvyšujúca sa pôrodnosť
Jedným z hlavných Putinových cieľov je zvýšenie Ruskej populácie. Okrem toho, že sa Rusko doteraz nevyrovnalo s populačnej stratou počas druhej svetovej vojny, k výraznému poklesu počtu obyvateľstva začalo dochádzať okolo roku 1991 po páde komunizmu. Čiastočne sa mu to darí. V roku 2012 prvýkrát po 21 rokoch prekročila pôrodnosť mieru úmrtnosti. Medzi rokmi 2016 až 2017 však pôrodnosť zase klesla, z 12,9 pôrodov na 11,5 pôrodov na tisíc ľudí.

Zvyšujúce sa vojenské výdavky
Ďalším Putinovým cieľom je obnova Ruska ako vojenskej mocnosti. Modernizácia armády sa prejavuje na výraznom zvyšovaní podielu vojenských výdavkov na HDP, ktoré je viac ako 5 %. Pre porovnanie, podľa údajov Svetovej banky podiel vojenských výdavkov je v EÚ menej ako 2 % HDP, v USA len niečo cez 3 %.