Finančný výbor odobril novelu zákona o sociálnom podnikaní

Znevýhodnení uchádzači o zamestnanie by mali ľahšie nájsť uplatnenie na trhu práce aj vďaka sociálnym podnikom. Návrh zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch z dielne ministerstva práce dnes odobril parlamentný finančný výbor. Parlament sa ním bude zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi. Návrh je už v druhom čítaní.
Poslanci výboru v pondelok odobrili návrh bez diskusie. Štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš len avizoval, že bude predložený pozmeňujúci návrh na sociálnom výbore, ktorý sa uskutoční v utorok (13.3.). Týkať sa má pripomienok, ktoré má k novele legislatívny odbor parlamentu.
Cieľom návrhu je legislatívne upraviť sektor sociálnej ekonomiky a vytvoriť vhodné podmienky na to, aby sa sociálna ekonomika rozvíjala a bola prínosom nielen pre zvyšovanie zamestnanosti. Systém jej podpory má byť podľa rezortu práce spoločensky prijateľný a plne dodržiavať pravidlá štátnej pomoci.
„Hlavným princípom systému podpory registrovaných sociálnych podnikov je zásada, že podpora musí za každých okolností obsahovať výrazný prvok návratnej pomoci. Akýkoľvek typ podpory je zároveň podrobený pravidlám štátnej pomoci a nenarušovania hospodárskej súťaže,“ zdôraznilo v návrhu ministerstvo. Systém podpory je naviazaný na súbor prísnych podmienok, ktorých cieľom je zamedziť ich zneužívaniu, návrh zároveň ustanovuje kontrolné mechanizmy ich dodržiavania.
Vzniknúť majú tri typy sociálnych podnikov, pričom jednou z podmienok má byť, že takýto podnik bude musieť viac ako polovicu svojho zisku investovať do napĺňania vopred definovaného cieľa. Význam integračného podniku spočíva v zamestnávaní znevýhodnených alebo zraniteľných osôb. Sociálny podnik bývania bude zase slúžiť na výstavbu alebo prestavbu bytov, prípadne nájom bytov osobám s mesačným príjmom do štvornásobku sumy životného minima. Zákon má umožniť aj vznik iných registrovaných sociálnych podnikov, ktorých cieľom je dosahovať pozitívny sociálny vplyv poskytovaním iných spoločensky prospešných služieb.
Sociálne podniky sa budú môcť uchádzať o priamu aj nepriamu formu pomoci od štátu. Získať budú môcť napríklad investičnú pomoc, kompenzačnú pomoc, ale aj pomoc na podporu dopytu. Nepriama dotácia bude vo forme daňových úľav, napríklad má byť nižšia DPH pri tovaroch a službách, ktoré budú sociálne podniky predávať, nebudú musieť platiť daň zo zisku z tej časti, ktorú následne investujú do plnenia sociálneho cieľa. Existovať má aj odpustenie niektorých miestnych daní, napríklad za psa alebo nehnuteľnosť.
Návrh zákona bude mať podľa rezortu práce pozitívne vplyvy na podnikateľské prostredie, naopak negatívny vplyv má byť na rozpočet verejnej správy.

Súvisiace články

Aktuálne správy