MH nemá informácie o presune výroby firmy Embraco z Talianska na Slovensko

Ministerstvo hospodárstva SR odmieta obvinenia z porušovania pravidiel pri poskytovaní štátnej pomoci.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) odmieta obvinenia z porušovania pravidiel EÚ pri poskytovaní štátnej pomoci. Slovensko obvinilo z porušovania pravidiel Taliansko, ktoré tvrdí, že firma Embraco vďaka stimulom plánuje presunúť svoju výrobu zo závodu v Turíne práve na naše územie. „Slovenská republika v tejto súvislosti neposkytla spoločnosti Embraco žiadne investičné stimuly a o presune pracovníkov nemá informácie. Vyjadrenia talianskych predstaviteľov preto vnímame čisto v kontexte politiky a predvolebnej kampane v Taliansku,“ uviedol hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Slovenské ministerstvo je presvedčené, že doteraz poskytnutá investičná pomoc bola vždy v súlade s európskymi pravidlami, riadne prerokovaná a zverejnená. „Sme pripravení to kedykoľvek preukázať aj Európskej komisii a svoj postup obhájiť. Tieto informácie sme poskytli aj veľvyslancovi Talianskej republiky a súčasne sme sa ohradili proti nepravdivými tvrdeniam a výmyslom,“ zdôraznil Stano.

Presuny výroby, zamestnancov, prevádzok alebo odchody celých firiem sú podľa MH ekonomickou realitou v priestore EÚ a týkajú sa aj Slovenska. „Napríklad vo vzťahu k iným krajinám strednej a východnej Európy. Zároveň zdôrazňujeme, že výška štátnej pomoci Slovenska v pomere k HDP je najnižšia z krajín strednej a východnej Európy,“ konštatoval Stano.

Taliansko sa obrátilo na eurokomisárku pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú v snahe zabrániť tomu, aby firma Embraco presunula výrobu z Talianska na Slovensko. Presun závodu firmy Embraco, ktorá je divíziou amerického výrobcu chladničiek a pračiek Whirlpool, by pre Taliansko znamenal stratu 497 pracovných miest. Svoje plány na presun závodu brazílska spoločnosť Embraco odmieta zrušiť. Informoval o tom európsky týždenník Politico.

Taliansky minister priemyslu Carlo Calenda sa však nevzdáva a v utorok navštívil Brusel s cieľom preskúmať, či Slovensko neporušuje pravidlá EÚ o poskytovaní štátnej pomoci a či Rím môže zasiahnuť bez porušenia tých istých pravidiel. Pred rokovaním s eurokomisárkou taliansky minister priemyslu v rozhlasovom rozhovore Slovensko obvinil z „nekalej konkurencie“. Uviedol, že Bratislava láka nadnárodné spoločnosti využívaním štrukturálnych fondov EÚ, čo je proti pravidlám únie.

Súvisiace články

Aktuálne správy