Najväčšie marcové svetové ekonomické riziká: Trump, akciový trh a voľby v Taliansku

, EIU;across Foto: TASR/AP

Britská výskumná organizácia Economist Intelligence Unit (EIU) každý rok zverejňuje zoznam najnaliehavejších rizík v ekonomickej a politickej oblasti vo svete. Robí tak aj na mesačnej báze. V marci tohto roka varuje pred prepadom globálneho obchodu v súvislosti s protekcionistickými krokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa, pokračujúcim poklesom veľkých akciových trhov, ktorý destabilizuje globálnu ekonomiku či prudším globálnym rastom do 4%, ktorý môže spôsobiť prehriatie ekonomiky.

"Trumpova zahraničná politika orientovaná na protekcionizmus zatiaľ nemá žiadne jasné smerovanie a vzhľadom na populistické vyjadrenia nie je jej vplyv na medzinárodný obchod nateraz exaktne predpovedateľný. Významný vplyv na vývoj zahraničného obchodu bude mať čínska ekonomika, ktorá je druha najväčšia na svete," povedal Jakub Rosa, analytik Across Private Investments. EIU ako riziko označuje práve zotavovanie sa Číny z ekonomického prepadu v posledných rokoch.

V prípade akciových trhov Rosa upresňuje, že majú historicky tendenciu reagovať hlbším prepadom v reakcii na prepuknutie významných geopolitických či ekonomických rizík a nie naopak. Rast akcií je pre ekonomiku dobrým signálom vzhľadom na to, že odzrkadľuje rast produkcie a ziskovosť firiem, čo pozitívne vplýva na rast investícií, zamestnanosti, spotrebu domácností, a tým pádom aj hrubého domáceho produktu (HDP).

"Pokračujúce oživenie globálnej ekonomiky je po rokoch stagnácie viac než žiaduce. Postupne so  sebou však ruka v ruke prinesie postupné upúšťanie od menových stimulov kľúčových centrálnych bán, čo všeobecne zvýši cenu peňazí a štátom predraží financovanie dlhu. Ekonomika sa zvyčajne začne prehrievať v poslednej fáze ekonomického cyklu, čo zatiaľ podľa viacerých ekonomických indikátorov tak skoro nehrozí," skomentoval Rosa.

Aktuálne riziko však analytici vidia najmä v marcových talianskych voľbách. Víťazstvo euroskeptických strán by predstavovali riziko pre rast eurozóny. Vývoj v tretej najväčšej ekonomike eurozóny je zároveň veľkou neznámou pre finančné trhy.

"V predvolebných prieskumoch vedie populistické hnutie Päť hviezd volajúce po opustení eurozóny. Politické turbulencie v Taliansku nie sú ničím výnimočné. Od konca druhej svetovej vojny pôjde už o 65. vládu. Neistý výsledok volieb začal reflektovať dlhopisový trh, kde možno pozorovať nárast výnosového spreadu medzi talianskymi a nemeckými štátnymi cennými papiermi," dodal Rosa.

Doposiaľ najvážnejšia kríza eurozóny v podobe dlhového problému Grécka jasne naznačila postoj európskych lídrov – udržať celistvosť krajín platiacich eurom po hromade stoj čo stoj. Predvolebná debata v Taliansku, kde je euroskepticizmus jeden z najvyšších v EÚ, ukazuje, že záujem vystúpiť z eurozóny zo strany hnutia Piatich hviezd ochabuje. "Na druhej strane cítiť zvýšený záujem ďalších členských krajín EÚ ako napríklad Bulharska, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou požiada o vstup do eurozóny v priebehu roka," dodal Rosa.


Najväčšie svetové ekonomické riziká pre marec 2018

– prepad globálneho obchodu v súvislosti s  protekcionistickými krokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa
– pokračujúci pokles veľkých akciových trhov destabilizuje globálnu ekonomiku
– územné spory v Juhočínskom mori povedú k vypuknutiu nepriateľských útokov
– prudší globálny rast ekonomiky do 4%
– veľké kybernetické útoky zasiahnu firemné a vládne aktivity
– Čína sa spamätáva z dlhotrvajúce hospodárskeho poklesu
– Kórejský polostrov čaká veľká vojenská konfrontácia
– konflikt na Blízkom východe ochromí globálne trhy s energiou
– ceny ropy výrazne klesajú po dohode OPEC-u o udržaní nízkej produkcie čierneho zlata
– viaceré krajiny odídu z eurozóny


 

Súvisiace články

Aktuálne správy