Síra v Družbe: Rusi stopli kvalitnejšiu ropu Európe, prednosť dostala Čína

Diskusia 31  
Síra v Družbe: Rusi stopli kvalitnejšiu ropu Európe, prednosť dostala Čína
Zdroj: Reuters;Právo
Foto: TASR/AP


9. 2. 2018 - Do Európy priteká z Ruska ropa horšej kvality. Dôvodom je presmerovanie kvalitnejších ruských dodávok do Číny, píše agentúra Reuters. Európski dovozcovia ruskej strane pohrozili, že by to mohlo mať za následok obmedzený odber z ich strany.

Ruská štátna ropná spoločnosť Transnefť priznala vyšší obsah síry v rope pre Európu už pred pár mesiacmi. Jej viceprezident Sergej Andronov vtedy vyhlásil, že spoločnosť nemá na vyriešenie problému technologické kapacity. Hovorca Transnefť Igor Djomin však tento týždeň podotkol, že kvalita ropy je stále ešte v norme.

Mix typu Urals, ktorý do Európy priteká ropovodom Družba, je ťažší a obsahuje viac síry. Ropa môže podľa ustanovení ruskej vládnej agentúry Rosstandart obsahovať nanajvýš 1,8 percenta síry. Európski odberatelia v poslednom čase zisťujú, že namerané hodnoty sú už na samotnej hranici. "To sa už nedá rafinovať a jediná cesta je obmedzenie nákupu a získanie iných dodávok ľahších druhov ropy," citoval server hellenicshippingnews.com nemenovaného predstaviteľa priemyslu.

Síra v Družbe: Rusi stopli kvalitnejšiu ropu Európe, prednosť dostala Čína

Horšiu kvalitu zaznamenala aj najväčšia poľská rafinérska spoločnosť PKN Orlen. Jej viceprezident Mirosław Kochalski pre Reuters povedal, že ak má súčasný stav pretrvávať, PKN bude vyjednávať o cenovej úprave. Rovnaký názor podľa Reuters zastávajú aj ďalší odberatelia.

Kvôli ropným dodávkam sa tento týždeň zišli v Moskve u ministra energetiky Alexandra Novaka špičky ruského ropného priemyslu. Nechýbal ani šéf Lukoilu Vagita Alekperov. Úrad výsledok schôdzky nekomentoval, avšak Reuters s odkazom na zainteresované zdroje uviedol, že žiadne rozhodnutie, ako kvalitu ropy napraviť, nepadlo.

Presmerovanie dodávok kvalitnejšie ropy z Ruska do Číny plynie z medzištátnej dohody medzi oboma krajinami a súčasne je dôsledkom súperenia v rámci skupiny krajín OPEC a súperenia s USA o podiel na ázijskom trhu. Rusko bolo vlani najväčším dodávateľom ropy do Číny a druhý rok za sebou nechalo druhého najväčšieho dovozcu, Saudskú Arábiu.