Trader milionár zarába na strachu: Opäť sa mi potvrdilo, že moja obľúbená stratégia funguje

Diskusia 1  
Trader milionár zarába na strachu: Opäť sa mi potvrdilo, že moja obľúbená stratégia funguje
Zdroj: NYT;QZ
Foto: twitter;thinkstock;YT/D.Moadel


8. 2. 2018 - Seth M. Golden sa preslávil minulé leto. V The New York Times vtedy vyšiel článok v ktorom sa tento bývalý manažér logistiky priznal, ako dokázal zarobiť milióny dolárov. Odvtedy sa aj iní snažia zbohatnúť podobným spôsobom.

Seth M. Golden vsadil na volatilitu. Presnejšie na je nedostatok. Golden povedal, že aj naďalej pokračuje v obchodovaní, vrátane stávok na pokles indexu VIX, ktorý sa hovorovo nazýva aj indexom strachu. "Bolo to priveľa," povedal Golden, keď VIX klesol o viac ako 10 percent, čo mu umožnilo vybrať zisky z krátkodobých obchodov. "Mali sme tu Severnú Kóreu, ľudí ako Trump, ale nikdy som nebol nervózny. Aj dnes som sa len posadil pred počítač zjedol nejaké pukance a ťažil zo svojich ziskov."

Trader milionár zarába na strachu: Opäť sa mi potvrdilo, že moja obľúbená stratégia funguje

Pred dvadsiatimi rokmi, keď akcie dot.com a technologických spoločností stúpali a klesli, investori vstupovali do sektoru technológií, ktorý predstavoval špekulatívnu horúčku tej doby. V USA ľudia neváhali dať v práci výpoveď aby sa naplno mohli venovať predaju zo svojich obývačiek prostredníctvom vlastných eshopov. Dnes už vieme, že dot.com bola bublina.

Stávka na ukazovateľ strachu je tradične oblasťou špecializovaných investorov. Po finančnej kríze však investičné banky ako Barclays a Credit Suisse vyšli s ponukou spojenou s investíciami typu VIX, ktoré si investori mohli kúpiť na burze, rovnako ako keby kupovali akcie IBM alebo Microsoft. V súčasnosti existuje viac ako 30 rôznych investičných možností s tematikou VIX, vrátane tých, ktoré využívajú pákový efekt zvyšujúci zisky aj straty. Prerástlo do takej obľúnbenosti, že sa z nich stal doslova kult. Subjekty s tematikou VIX sa zakrátko stali jednou z najaktívnejšie obchodovaných cenných papierov na verejných akciových trhoch.

Napriek tomu, že prospekty fondov jasne varujú, že investori môžu ľahko stratiť veľké sumy peňazí, ak si tieto investície kúpia a držia, mnohí tomu nevenujú náležitú pozornosť. "Sú to neuveriteľne zložité produkty, keď sa pozrieme na ich cenovú dynamiku. Objem týchto investícií je obrovský a obávam sa, že investori často nerozumejú, ako fungujú a ako sa ceny správajú," hovorí  Robert E. Whaley, profesor financií na univerzite Vanderbilt, známy ako "otec VIX", za svoju prácu pri vytváraní indexu burzou Chicago Board Options Exchange.

Tento druh obchodovania zažil mimoriadne rušný týždeň, turbulencie na trhoch rekordne prehodnocovali ceny. Indexy merajúce volatilitu, kam patrí aj VIX index od CBOE, zažili svoje najväčšie jednodňové percentuálne pohyby vôbec. VIX sleduje akciové opcie naviazané na index S & P 500 a používa sa na stávku na to, ako divoko, alebo umiernene sa investori pozerajú na trh s akciami v nasledujúcom mesiaci. Zjednodušene povedané, index pomáha investorom našepkať, či sa trhy upokojujú, alebo sa pripravujú na korekciu. Len nedávno sa VIX obchodoval na historických minimách s neobvykle úzkym rozsahom.

Trader milionár zarába na strachu: Opäť sa mi potvrdilo, že moja obľúbená stratégia funguje

Stávka na pokles volatility sa prirovnáva ku skloneniu sa pre mincu pred parným valcom. Dva z najpopulárnejších spôsobov, ako to urobiť, je využiť VelocityShares Daily Inverse VIX Short-Term ETN (XIV), alebo ProShares Short VIX Short-Term Futures ETF (SVXY). Oba počas tohtotýždňových turbulencií spadli, jeden o 14 % a druhý o 32 % počas bežných obchodných hodín a následne ešte o 80 %, podľa údajov ETF.com.

Trader milionár zarába na strachu: Opäť sa mi potvrdilo, že moja obľúbená stratégia funguje

Spoločne tieto produkty pritiahli približne 4 miliardy dolárov pred februárovou turbulenciou. Dnes sú už investície do nich značne nižšie. "Títo ľudia si už vybrali svoje drobné," povedal Altaf Kassam zo State Street Global Advisors. "Mohli však prísť o veľa za jediný deň."

Trader milionár zarába na strachu: Opäť sa mi potvrdilo, že moja obľúbená stratégia funguje

Golden, ktorý žije na Floride, priznal, že aj on v pondelok prišiel o peniaze, ale nebolo to nič, čo by predtým nezažil. Dokázal si zaistiť svoje pozície pre prípad, že by situácia pretrvávala, aby mal dostatok peňazí na pokračovanie nákupov a predaja. Hlavné fondy obchodované na burze, ktoré sú naviazané na inverznú volatilitu, boli po veľkých stratách zastavené. XIV čaká v podstate na svoju likvidáciu.

Čo sa vlastne udialo? Existuje niekoľko teórií.

Jednou z nich je, že centrálne banky, ako je Fed, vytvorili na trhoch falošný pocit bezpečnosti. Americká centrálna banka podporila ceny aktív znížením krátkodobých úrokových sadzieb a nákupom dlhopisov za bilióny dolárov s cieľom stabilizovať trhy po finančnej kríze. Keďže výnosy dlhopisov klesajú a ponuka aktív sa zmenšuje, investori sú nútení voliť rizikovejšie cenné papiere. To viedlo k tomu, že mnohí hromadne nakupovali akcie neberúc do úvahy s tým spojené riziká.

Ďalšou teóriou je, že stávky na volatilitu sami o sebe posunuli index VIX nižšie, keď investori vkladali peniaze do aktív, ako sú inverzné burzové obchody. Credit Suisse spravuje fond VelocityShares (XIV) a pravdepodobne vsádza proti (short) VIX futures na zaistenie svojej pozície. Vzhľadom na to, že švajčiarska banka shortuje čoraz viac futures, aby dokázala držať krok s aktívami svojho fondu, ukazovateľ VIX klesá.

Obe tieto teórie aktuálne nemajú podporu, takmer každá ekonomika vo svete rastie a rastúce mzdy v USA viedli niektorých k presvedčeniu, že inflácia povedie k agresívnejšiemu zvyšovaniu sadzieb, než sa očakávalo. „Vo všeobecnosti možno povedať, že prepad trhov je len krátkodobý, pretože podpora zo strany ekonomiky je silná,“ povedal Altaf Kassam. Fed podľa neho bude sprísňovať svoju monetárnu politiku postupne. Masívne výkyvy v nestálosti sa pravdepodobne nestanú bežnou záležitosťou.

Trader milionár zarába na strachu: Opäť sa mi potvrdilo, že moja obľúbená stratégia funguje

Golden tvrdí, že  odkedy sa zameriava na VIX, jeho čisté imanie za päť rokov poskočilo z pol milióna na 12 miliónov dolárov. Pokiaľ ide o taktiku, starostlivo zverejňuje zábery svojich obchodov na sociálnych sieťach a rovnako zdieľa aj videá o svojich metódach."Bol som zaplavený otázkami od všetkých možných typov investorov," preto na konci minulého roka spustil webové stránky na obchodovanie, ktoré obsahujú aj sociálnu platformu. Akceptuje riziká stávky proti volatilite ale tento rok bude mať odmeranejší prístup, pretože zarábanie peňazí pomocou VIX bude čoraz ťažšie. "Tento obchodný štýl alebo filozofia sa bude musieť pre priemerného obchodníka upraviť," hovorí 40-ročný Golden.