Kľúčové ekonomické zmeny v roku 2018: Reformy, ktoré ovplyvnia celú Európu

Diskusia 2  
Kľúčové ekonomické zmeny v roku 2018: Reformy, ktoré ovplyvnia celú Európu
Zdroj: Across Private Investments
Foto: SITA/AP


8. 1. 2018 - Daňová reforma amerického prezidenta Donalda Trumpa spoločne s reformnými krokmi na obnovu ekonomiky z dielne francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona budú jednými z kľúčových ekonomických zmien v roku 2018.

Daňová reforma v USA predstavuje prvú rozsiahlu reformu daňového systému Spojených štátov za posledné tri desaťročia, najväčšiu od čias Ronalda Reagana. Má priniesť zníženie daňového zaťaženia predovšetkým pre podniky (daň klesne z 35 na 21 percent) a ľudí s vyššími príjmami. Podľa odborníkov budú mať z nej prospech najmä bohatí. Jednotlivci si budú môcť znížiť daňový základ o dvojnásobok súčasného stavu. Zachováva sa sedem daňových tried, pričom v tej najvyššej daň jednotlivcom znižuje z 39,6 na 37 percent.

Mníchovský inštitút Ifo odhadol, že Trumpova daňová reforma pre Európu znamená, že exporty do USA budú rásť.

Kľúčové ekonomické zmeny v roku 2018: Reformy, ktoré ovplyvnia celú Európu

To môže podporiť európsku ekonomiku. Zároveň to môže znížiť firemné dane, aby sa zabránilo premiestneniu investícií a pracovných miest do USA. Vzrastie tiež tlak na Európsku centrálnu banku (ECB), aby ukončila expanzívnu menovú politiku. "Prijatie daňovej reformy však so sebou prinesie aj negatíva v podobe odhadovaného výpadku príjmov do štátneho rozpočtu v celkovom objeme 1,5 bilióna dolárov. Trumpova argumentácia, že jej náklady za seba zaplatí ekonomický rast je nejasná a do značnej miery populistická," povedal analytik Across Private Investments Jakub Rosa.

Na európskom kontinente podľa odborníkov môžu mať podobný dopad plánované reformy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Kľúčové ekonomické zmeny v roku 2018: Reformy, ktoré ovplyvnia celú Európu

V nedávnom prieskume britského denníka The Financial Times sa poprední ekonómovia zhodli, že ekonomika eurozóny by aj v tomto roku mala pokračovať v solídnom raste, a to až na úrovni 2,3 percenta. Práve Macronove reformy, najmä na trhu práce, by mali v roku 2018 ťahať európske hospodárstvo. Macron ako centralista podľa odborníkov bude kombinovať mierne reformy podporujúce podnikateľov so severským sociálnym modelom. Firemná daň má klesnúť z 35 na 25 percent. Škrty vládnych výdavkov dosiahnu v najbližších piatich rokoch 60 miliárd eur.

Macron chce vo Francúzsku znížiť nezamestnanosť (z 10 na 7 percent) a urobiť zmeny v dôchodkovom systéme. V rámci reformy trhu práce chce napríklad znížiť  právomoci odborov a dať firmám voľnejšiu ruku pri prepúšťaní zamestnancov, ako aj pri zosúlaďovaní pracovnej doby a odmeňovania zamestnancov v závislosti od situácie na trhu práce. "Ekonomická aktivita v eurozóne bude v priebehu rozbehnutého roka pokračovať v postupnom oživení. Miera nezamestnanosti by mala klesnúť pod 8 percent a hrubý domáci produkt (HDP) krajín platiacich eurom by mal rásť o vyše dve percentá. Ekonomika eurozóny sa však stále nachádza pod svojím potenciálom, čo sa odráža na nízkych inflačných tlakoch, ktoré ECB neprinútia ponáhľať sa s uťahovaním menovej politiky,“ vysvetlil Rosa.

Európsky rast by malo v roku 2018 podporiť aj očakávané vytvorenie proeurópskej veľkej vládnej koalície v Nemecku.

Kľúčové ekonomické zmeny v roku 2018: Reformy, ktoré ovplyvnia celú Európu

Jedným z rizík pre vývoj ekonomiky eurozóny v tomto roku by na druhej strane mohli byť talianske voľby, ktoré sa uskutočnia v marci 2018. Víťazstvo euroskeptických strán by predstavovali riziko pre rast eurozóny. "Veľkou neznámou pre finančné trhy zostáva politický vývoj v tretej najväčšej ekonomike eurozóny, kde v predvolebných prieskumoch vedie populistické hnutie Päť hviezd volajúce po opustení eurozóny. Politické turbulencie v Taliansku nie sú ničím výnimočné. Od konca druhej svetovej vojny pôjde už o 65. vládu. Neistý výsledok volieb začal reflektovať dlhopisový trh, kde možno pozorovať nárast výnosového spreadu medzi talianskymi a nemeckými štátnymi cennými papiermi," doplnil Rosa.