Vianočná nálada pretavená v nižšej volatilite

Pridajte názor  Zdroj:

26. 12. 2017 - Utorok sa na trhu niesol v znamení sviatočného pokoja a vzhľadom na minimálne pohyby bolo vidieť, že európsky investori mali deň voľna.

Utorok sa na trhu niesol v znamení sviatočného pokoja a vzhľadom na minimálne pohyby bolo vidieť, že európsky investori mali deň voľna. V Európe sa začína obchodovať až od stredy.  Nevyhlasovali sa teda ani žiadne makroekonomické ukazovatele. V noci sme však zaznamenali zopár dát z Japonska, kde sa vyhlasoval medzimesačný rast inflácie, ktorý dosiahol +0,7 %, pri predchádzajúcej stagnácii na nule. Vyhlasovala sa aj spotreba domácnosti, ktorá medziročne rastie o 1,7 %, pri predpokladanom raste 0,6 %. Pokiaľ je spotreba domácnosti rastúca, môžeme očakávať ekonomický rast, pretože sú to práve spotrebitelia, ktorí pôsobia ako motor na ekonomiku svojich krajín.  Nezamestnanosť poklesla z 2,8 % na aktuálnych 2,7 % a medziročná inflácia je na úrovni 0,6 %, pričom sa predpokladal rast len o 0,5 %. Ázijské trhy zatvorili obchodný deň nasledovne: Nikkei 225 -0,2 %, Hang Seng 0,72 % a Shangai index +0,78 %.

V krajine za veľkou mlákou sa dnes nevyhlasovali žiadne dôležité dáta aj napriek tomu, že trhy boli otvorené. Zaujímavou správou bol len fakt, že Rusko vyjadrilo záujem byť takzvaným sprostredkovateľom rozhovorov medzi Spojenými štátmi americkými a Severnou Kóreou, ktorých vzťahy sú v poslednom období veľmi napäté. Bitcoin sa odráža od minimálnych hodnôt a na určitý čas dokonca prekonal hranicu 16 000 USD. Mnoho investorov tak začína hovoril, že ide len o zdravú korekciu an trhu a Bitcoin opäť naberá správny smer. Je však otázne či mena, ktorá sa aj napriek svojej nedokonalosti stala najväčším boomom za rok 2017. Americké akciové indexy uzavreli nasledovne: DJIA: -0,03%, SP 500: -0,11 %, NASDAQ : -0,34 %.