Udelili dvadsiate ceny TRENDU za mimoriadne podnikateľské výsledky

Pridajte názor  Zdroj:

14. 11. 2017 - Manažérom roka 2017 sa stal Václav Mika, titul Investor roka získala skupina Matador.

Tohtoročné hlavné ceny týždenníka Trend získali firma Eset, VÚB banka, Poisťovňa Slovenskej sporiteľne a Volkswagen Slovakia v novej kategórii. O Firme roka, Banke roka a Poisťovni roka 2017 rozhodol dynamický rast, ziskovosť a efektívnosť ich biznisu. Ako Trend informoval, najúspešnejšiu firmu, banku a poisťovňu určil hodnotiaci model porovnávajúci ich dosiahnuté hospodárske výsledky. Firmou roka 2017 sa spomedzi 416 kvalifikovaných stala softvérová spoločnosť Eset, ktorá si ocenenie odniesla už po piatykrát.

Esetu sa podľa Trendu darí udržiavať vysoké tempo rastu tržieb a ziskov. Tržby firmy vlani medziročne stúpli o viac ako osem percent a prekročili hranicu štyristo miliónov eur. Zisk po zdanení narástol o necelé štyri percentá na takmer 74 miliónov eur. Za firmou Eset sa umiestnili SaarGummi Slovakia a New Yorker Slovakia.

Bankou roka 2017 sa stala VÚB banka, ktorá si odniesla prvé miesto po šiestich rokoch. "Cenu si zaslúžila vďaka agresívnemu zahryznutiu do úverového koláča v retaili a vysokej ziskovosti, ku ktorej prispeli aj jednorazové vplyvy - vlani pred Vianocami prijala banka darček v podobe dividend od svojej dcérskej spoločnosti Consumer Finance Holding," zhodnotil Trend. Na druhom mieste skončila Slovenská sporiteľňa, tretie miesto obsadila Tatra banka.

Poisťovňou roka 2017 sa aj po zmene vzorca hodnotenia stala Poisťovňa Slovenskej sporiteľne. Tej podľa Trendu pomohol k oceneniu hlavne rast trhového podielu a dobrá rentabilita. Nasledovali ČSOB Poisťovňa a Allianz - Slovenská poisťovňa.

Premiérovo zverejnený rebríček ukázal víťaza v kategórii Daňovník roka 2017. Po prvýkrát sa Trend v spolupráci s odborným garantom, konzultačnou spoločnosťou BMB Leitner, rozhodol zverejniť rebríček najväčších platiteľov priamych daní a odvodov na Slovensku. Jasným víťazom sa stal bratislavský závod nemeckého koncernu Volkswagen. Najväčšia tunajšia automobilka sa ako jediná dostala nad 200 mil. eur, ktoré odvádza štátu na dane a odvody, pričom najviac peňazí platí cez odvody - takmer 130 miliónov eur.

Manažéra roka vybrali hlasovaním čitatelia Trendu (váha 50 %) a osobnosti ekonomiky Slovenska z Trend barometra (rovnako 50 %). V kategórii Investor roka rozhodovali o víťazovi rovnakým dielom hlasy čitateľov Trendu, osobností ekonomiky Slovenska z Trend barometra a poradenskej spoločnosti KPMG. Manažérom roka 2017 sa stal Václav Mika, bývalý riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska. Titul Investor roka 2017 získala skupina Matador, patriaca rodine Rosinovcov.

Prestížne ocenenia si v utorok prevzali šéfovia ocenených spoločností počas slávnostného večera v priestoroch budovy Slovenskej filharmónie v Bratislave.