Britský parlamentný výbor varoval pred chaosom v clách po brexite

Pridajte názor  Zdroj:

14. 11. 2017 - Britský parlamentný výbor varoval vládu pred katastrofickými dôsledkami v prípade, že nedôjde k zavedeniu nového colného systému ešte predtým, ako krajina v roku 2019 opustí Európsku úniu (EÚ).

Britský parlamentný výbor varoval vládu pred katastrofickými dôsledkami v prípade, že nedôjde k zavedeniu nového colného systému ešte predtým, ako krajina v roku 2019 opustí Európsku úniu (EÚ).

Výbor pre verejné účty zverejnil v utorok správu, v ktorej poukazuje na riziko "obrovských problémov pri podnikaní" v súvislosti s colným systémom. Varuje pred meškaním zahraničných dodávok, ktoré môžu uviaznuť na hraniciach, v prístave Dover. Ak systém nebude fungovať správne, potraviny v nákladných autách môžu začať hniť.

Britská colná správa začala vyvíjať nový systém ešte predtým, ako Briti minulý rok v referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z EÚ. Nový systém by mal byť funkčný od januára 2019. Výbor pripomenul, že dodržanie tohto termínu je veľmi dôležité, pretože brexit môže viesť k nárastu colných vyhlásení na päťnásobok oproti súčasnosti.