Prezident Svetovej banky: Milióny pracovníkov nahradia roboti, investujte do vzdelania

Diskusia 9  
Prezident Svetovej banky: Milióny pracovníkov nahradia roboti, investujte do vzdelania
Zdroj: ČTK
Foto: TASR/AP


11. 10. 2017 - Civilizácia sa rúti do vážnych problémov, pretože budúcnosť nenaplní nádeje ľuďom, ktorí prídu kvôli automatizácii o svoje pracovné miesta. To sú slová prezidenta Svetovej banky Jim Yong Kima. Ako riešenie odporúča investovať do vzdelania a zdravia občanov.

Kroky štátov v tejto oblasti chce Svetová banka podrobne sledovať, povedal šéf Svetovej banky pred výročným zasadnutím tejto inštitúcie a Medzinárodného menového fondu. "Pokiaľ vaše ašpirácie začnú rásť, ale potom nie je žiadna príležitosť, môže to viesť k nestabilite, konfliktom a násiliu," povedal Kim, ktorého citoval spravodajský server BBC. "Je to nebezpečný smer, ktorým ideme," dodal v prejave na Kolumbijskej univerzite.

Roboti podľa šéfa Svetovej banky nahradia milióny pracovníkov s nízkou kvalifikáciou. Pre budúci hospodársky rast preto vidí ako zásadné, investície do ľudského kapitálu, teda predovšetkým do vzdelania, ale aj zdravia.

"Chceme vytvoriť pocit naliehavosti investícií do ľudí, o ktorom si myslíme, že je nevyhnutné vzhľadom k tomu, ako sa globálna ekonomika mení," uviedol šéf Svetovej banky. "Jediná vec, ktorú viete s istotou, že ju v budúcnosti budete potrebovať v akejkoľvek ekonomike, sú ľudia, ktorí sa dokážu učiť," doplnil.

Prezident Svetovej banky: Milióny pracovníkov nahradia roboti, investujte do vzdelania

Svetová banka plánuje zverejniť poradie krajín podľa miery ich investícií do ľudského kapitálu. Inštitúcie so sídlom vo Washingtone tak pokračuje v posune svojho zamerania. Po založení, po druhej  svetovej vojne, podporovala hlavne infraštrukturálne projekty. Sústredila sa tiež na rozvojové krajiny, zatiaľ čo automatizácia sa týka najviac tých rozvinutých.