El País: Prvé španielske banky a firmy sa už sťahujú z Barcelony

Diskusia 2  
El País: Prvé španielske banky a firmy sa už sťahujú z Barcelony
Zdroj: El País;ČTK
Foto: SITA/AP


6. 10. 2017 - Piata najväčšia španielska banka Sabadell sa rozhodla presťahovať svoje sídlo z Barcelony, rovnaký krok zvažuje aj tretia najväčšia banka Caixabank. Z Barcelony do Madridu sťahujú svoje sídla aj telekomunikačná firma Eurona alebo biotechnologická firma Oryzon. Ako informoval denník El País, dôvodom je neistá politická budúcnosť Katalánska, ktoré si v referende zvolilo nezávislosť.

Caixabank zvažuje presun sídla do Alicante. Sabadell, v ktorej už presun chválilo vedenie firmy, sa zatiaľ o mieste nerozhodla. Banka sa údajne snaží ochrániť záujmy svojich zákazníkov a zaistiť si právnu ochranu zo strany Európskej centrálnej banky. Telekomunikačná firma Eurona Wireless Telecomuviedla, že o sťahovaní do Madridu uvažovala už asi rok, keď kúpila niekoľko firiem v hlavnom meste Španielska. Nepopiera však, že rozhodnutie urýchlila politická situácia v Katalánsku.Pre odchod z Katalánska sa tento týždeň rozhodla aj biotechnologická firma Oryzon Genomics.

Celý rad španielskych aj zahraničných firiem tento týždeň vyjadrili obavy ohľadom vývoja v Katalánsku. "Ako obchodník, Španiel aj človek som veľmi znepokojený a vystrašený tým, čo sa deje," vyhlásil Juan Roig, predseda správnej rady najväčšieho španielskeho maloobchodného predajcu potravín Mercadona. Vplyvná katalánska podnikateľská skupina Cercle d'Economia v stredu kvôli možnému vyhláseniu nezávislosti Katalánska vyjadrila mimoriadne znepokojenie a vyzvala predstaviteľov oboch strán k rokovaniam. Nemecká automobilka Volkswagen tento týždeň musela na krátky čas prerušiť výrobu na jednej z troch liniek svojej katalánskej továrne v divízii Seat, protesty proti postupu španielskej polície počas nedeľňajšieho referenda narušili dodávky súčiastok. Španielska polícia čelila v mnohých krajinách Európy kritike za tvrdý postup proti účastníkom referenda, ktoré bolo podľa Madridu nelegálne. Katalánsky parlament by mohol nezávislosť autonómneho regiónu vyhlásiť už budúci týždeň, keď budú poslanci debatovať o výsledkoch referenda.

El País: Prvé španielske banky a firmy sa už sťahujú z Barcelony

Dôvodom sťahovania sídla môže byť podľa denníka aj vplyv na prestíž a stabilitu firiem v súvislosti s neistotou budúceho usporiadania Katalánska, respektíve vyjadrenie spolupatričnosti k Španielsku, ktoré je pre biznis týchto firiem významnejšie než Katalánsko. Banky a firmy síce dane odvádzajú do centrálneho štátneho rozpočtu, v regiónoch ale platia významné komunálne dane a poplatky, upozornil El País.

Caixabank by mala podľa agentúry Reuters možný presun sídla p mimo Katalánsko prejednávať dnes. Chystaný dekrét centrálnej vlády je údajne ušitý na mieru práve pre túto banku, ktorej umožní presun právneho sídla z Katalánska bez zvolania valného zhromaždenia akcionárov, čo pre takýto krok vyžadujú stanovy. "Vláda pracuje na zmene zákona, aby už nebolo potrebné zvolávať valné zhromaždenie, ktoré by zbrzdilo zmenu právneho sídla v prípade mimoriadnych okolností,“ uviedol jeden zo zdrojov.

Caixabank je podľa Financial Times znepokojená tým, že vyhlásenie nezávislosti vyvolá zásah centrálnej španielskej vlády a destabilizuje región aj mesto. "Peniaze a strach nejdú dohromady,“ povedal pre FT zdroj, ktorý má informácie o situácii v banke.     

Rozhodnutie Caixabank opustiť Barcelonu by mohlo byť pre Katalánsko šok. Banka a nadácia Caixa, ktorá ju má pod palcom, majú v regióne mimoriadne silnú ekonomickú a finančnú pozíciu. Patria aj medzi dôležitých sponzorov kultúrnych a sociálnych programov.

Mmnohí upozorňujú na určitú podobnosť s Brexitom, keď sa niektoré banky a firmy rozhodli zmeniť svoje sídlo a z Londýna odchádzajú  na kontinent.