Európska lieková agentúra zverejnila svoje hodnotenie ponúk na sťahovanie

Diskusia 3  Zdroj: SITA

5. 10. 2017 - Budovu, ktorú ponúkla Bratislava, EMA hodnotí pozitívne. Dopravné spojenia však skritizovala a upozorňuje na neochotu jej zamestnancov sa presťahovať.

Správa "FARMÁCIA: Európska lieková agentúra zverejnila svoje hodnotenie ponúk na sťahovanie" rozšírená o reakcie predstaviteľov slovenskej vlády od štvrtého odseku.

BRATISLAVA 5. októbra (SITA) - Európska lieková agentúra (EMA) zverejnila svoje hodnotenie ponúk na jej presťahovanie z Londýna. Ako uviedol portál vZdravotnictve.sk, pohľad agentúry na Bratislavu nie je pozitívny. EMA upozorňuje, že pri sťahovaní do hlavného mesta SR by si nedokázala udržať dostatočný počet zamestnancov. Veľmi kladne však hodnotí ponúknutú budovu, čím má Bratislava výhodu oproti miestam, ktoré ponúkajú napríklad aj Bonn, Helsinki či Štokholm, viacero výhrad má EMA aj voči ponúkaným budovám vo Viedni.

Spokojnosť agentúra vyjadrila aj s medzinárodnými školami v Bratislave. Polohu Bratislavy, ktorá mala byť výhodou našej kandidatúry, však EMA skritizovala. Za nedostatočný považuje počet priamych leteckých spojení s ďalšími hlavnými mestami Európskeho hospodárskeho priestoru a nedostatok letov na medzinárodné letiská. Za negatívum považuje aj to, že sa Bratislava spolieha na letiská vo Viedni a Budapešti.

Do svojich výhrad EMA zaradila aj chýbajúcu možnosť uzavrieť registrované partnerstvá. „Kandidátska krajina musí vysvetliť, ako bude brať partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia, ktoré už boli uzavreté v inej členskej krajine,“ píše agentúra.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker si myslí, že ak raz ľudia [zamestnanci EMA, pozn. red.] spoznajú Bratislavu, pochopia, že je to normálne, dobré mesto. "Musíme ich presvedčiť," povedal Drucker v rozhovore pre portál EUobserver. Ak voľba nového sídla padne na Bratislavu, slovenská vláda zorganizuje poznávacie výlety pre personál EMA, aby sa zoznámili s hlavným mestom a zvyškom krajiny.

"Ak porovnáte Barcelonu, Miláno a Bratislavu, je jasné, že s nimi z marketingového hľadiska nemôžeme súťažiť. Ale ak sa pozrieme na štatistiky, dokážeme ich poraziť," dodal minister.

Štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka zarazilo negatívne hodnotenie dopravnej dostupnosti Bratislavy. "Nerozumiem, ako sa to mohlo stať," povedal pre EUobserver. EMA ako negatívum hodnotila, že sa Bratislava spolieha na medzinárodné letiská vo Viedni a v Budapešti. "Všetci v okolí Bratislavy považujú Schwechat aj za naše letisko," skonštatoval Stromček.

EUobserver ako možné vysvetlenie ponúka možnosť návratu hraničných kontrol na hranici s Rakúskom. Podľa Stromčeka však stále máme Schengen a môžeme cestovať do celej Európy bez hraníc.

https://vzdravotnictve.sk/ema-zhodnotila-ponuky-na-stahovanie-bratislavy-nechce/

https://euobserver.com/regions/139300