Americká centrálna banka sa začne zbavovať dlhopisov

Pridajte názor  Zdroj: SITA

21. 9. 2017 - Federálny rezervný systém začne s účinnosťou od októbra predávať každý mesiac dlhopisy s končiacou platnosťou v hodnote 10 mld. USD. Horná hranica predajov sa postupne zvýši na 50 mld. USD v októbri 2018.

Americká centrálna banka (Fed) začne obmedzovať svoje obrovské portfólio dlhopisov, ktoré nakupovala v úsilí o stabilizáciu ekonomiky po finančnej kríze z roku 2008. Banka má vo svojej bilancii dlhopisy v hodnote 4,5 bil. USD, pričom pred finančnou krízou vlastnila dlhopisy za menej ako 1 bil. USD.

Podľa aktuálneho plánu sa Fed s účinnosťou od októbra každý mesiac zbaví určitého objemu dlhopisov s končiacou sa splatnosťou, ktoré nebude nahrádzať novými nákupmi. Hornú hranicu objemu predajov banka stanovila na 6 mld. USD pre vládne dlhopisy a 4 mld. USD pre cenné papiere viazané na hypotekárne úvery. Limit sa bude postupne zvyšovať, kým v októbri 2018 nedosiahne úroveň 50 mld. USD.

Federálny rezervný systém zároveň v stredu ponechal svoju hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 1 až 1,25 %. Banka signalizovala ochotu zvýšiť sadzbu v zostávajúcej časti roka ešte jedenkrát, s najväčšou pravdepodobnosťou v decembri. V roku 2018 Fed podľa aktualizovanej prognózy očakáva zvyšovania sadzieb celkovo v troch krokoch.