Analytici: Zabudnite na Severnú Kóreu, riziko vojny prichádza z inej časti Ázie

Pridajte názor  
Analytici: Zabudnite na Severnú Kóreu, riziko vojny prichádza z inej časti Ázie
Zdroj: CNBC
Foto: TASR/AP


17. 8. 2017 - Zatiaľ čo sa svet sústredí na Severnú Kóreu, rastie vojenské napätie medzi dvoma najväčšími rozvíjajúcimi sa ekonomikami sveta. Čínske a indické hranice, hoci geograficky pusté a nehostinné, boli v posledných mesiacoch skutočne horúcim miestom. Obaja obri zápasia o hegemóniu v Ázii a vzhľadom na to, že obe sú vybavené jadrovými zbraňami, situácia by mohla vystupňovať.

"Obe strany by z ekonomického hľadiska stratili nesmierne veľa, ak by sa to zvrtlo do skutočnej vojny," napísali analytici Shailesh Kumar a Kelsey Broderick z poradenskej firmy Eurasia Group.

Gareth Price, z Chatham House, tento spor odráža, ako sa Čína a India zasadzujú o usporiadanie v Ázii. "Čína chce hrať prvé husle v regióne, povedal, ale Indii sa to nepáči a vyzýva na rovnosť".

Agentúra Reuters uviedla, že čínski a indickí vojaci útočia v západnej časti Himálají. Zdroje v Dillí pre Reuters tvrdia, že čínski vojaci sa pokúšali vstúpiť na indické územie v štáte Ladakh, Džammú a Kašmír. Ozbrojené sily ale zostali na hraniciach, na náhornej plošine známej ako Donglang v Číne a Doklam v Indii. Najnovšie, keď India získala nezávislosť od Britov, premiér Narendra Modi vo svojom príhovore v Dillí vyhlásil, že India je "dostatočne silná na to, aby prekonala tých, ktorí sa pokúšajú konať proti tejto krajine".

India je od začiatku proti expanzii Číny v Ázii. Gareth Price hovorí o "hlúpej výhrade Indie voči iniciatíve Belt and Road", čínskemu programu rozvoja infraštruktúry, ktorý ráta s celým kontinentom, ba dokonca s celým svetom. Čína v reakcii zverejnila článok s titulkom "India nesmie flirtovať s katastrofou", prostredníctvom svojej štátnej spravodajskej agentúry. Tá uviedla, že vstup Indie do oblasti Doklam bolo "trestným činom proti suverenite Číny".

Analytici: Zabudnite na Severnú Kóreu, riziko vojny prichádza z inej časti Ázie

Konflikt by zabránil zahraničným investíciám, ktoré sú pre Indiu veľmi dôležité. "Celkové riziko je v súčasnosti väčšie ako riziko vojny," tvrdia Broderick a Kumar. 

Čína hrá dôležitú úlohu v jadrovom konflikte Severnej Kórei, zároveň je obviňovaná z toho, že zhoršuje pozíciu svojim menším susedom. Zatiaľ čo India mala teritoriálny spor s Pakistanom kvôli Kašmíru už mnoho rokov, spoločnú hranicu s Čínou naposledy priamo prekročili v roku 1962. Indickí voliči sa viac zaujímajú o existenčné hrozby z Pakistanu a nie z Číny. Nakoniec, pokiaľ ide o potenciál úplného konfliktu, podľa Pricea "všetka logika hovorí, že sa to nestane."