Spotrebiteľské ceny v USA sa v júni nezmenili

Pridajte názor  Zdroj: TASR

14. 7. 2017 - Spotrebiteľské ceny v USA sa v júni nezmenili. Dôvodom bol pokles cien benzínu aj cien mobilných operátorov.

Spotrebiteľské ceny v USA sa v júni nezmenili. Dôvodom bol pokles cien benzínu aj cien mobilných operátorov. Nízka miera inflácie tak vyvoláva pochybnosti o tom, či Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, tento rok tretíkrát zvýši úrokové sadzby.

Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že index spotrebiteľských cien v júni stagnoval v porovnaní s májom, keď medzimesačne klesol o 0,1 %.

Ekonómovia pritom očakávali, že spotrebiteľské ceny v USA sa v júni zvýšia medzimesačne o 0,1 %.

Po vylúčení nestálych cien potravín a energií tzv. jadrový index spotrebiteľských cien v júni stúpol o 0,1 %, už tretí mesiac po sebe. Ale aj tento výsledok sklamal ekonómov, ktorí očakávali nárast jadrovej inflácie o 0,2 %.

V medziročnom porovnaní sa tempo rastu inflácie v USA v júni spomalilo na 1,6 % z májových 1,9 %. Júnová inflácia je najnižšia od októbra 2016 a zaostala aj za odhadmi analytikov, ktorí predpovedali, že dosiahne 1,7 %. Medziročná inflácia v USA sa vytrvalo znižuje od februára, keď dosiahla 2,7 %.

Medziročná jadrová inflácia zostala v júni na májovej úrovni 1,7 %.