NSK vyčlenil z rezervného fondu 600.000 eur na techniku pre cestárov

Pridajte názor  Zdroj: TASR

14. 7. 2017 - Regionálna správa a údržba ciest (RSÚC) Nitra dostane od Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) finančný príspevok na nákup novej techniky.

Regionálna správa a údržba ciest (RSÚC) Nitra dostane od Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) finančný príspevok na nákup novej techniky. Kraj pre cestárov vyčlenil zo svojho rezervného fondu sumu 600.000 eur.

Technika RSÚC v Nitre určená na celoročnú údržbu komunikácií je podľa jej riaditeľa Ivana Folkmana zastaraná. Ako uviedol, cestári musia neraz pracovať aj s vozidlami s rokom výroby 1960. “Priemerný vek vozidiel a mechanizmov v spoločnosti je 24 rokov. Veľká časť techniky je ale v nevyhovujúcom technickom stave spôsobenom vekom a opotrebovaním, prípadne nefunkčná, pretože nie je možné vykonať opravu výmenou náhradného dielu, ktorý sa už nevyrába,” uviedol Folkman.

Podľa jeho slov by RSÚC Nitra na nutnú obnovu vozového parku potrebovala 15 miliónov eur. V prípade, že sa problém so zastaranou technikou nebude riešiť, hrozí podľa Folkmana, že v priebehu niekoľkých rokov už RSÚC Nitra nebude schopná zabezpečovať údržbu ciest.

Aj napriek tomu, že spoločnosť každoročne dosahuje zisk, nemá dostatok zdrojov, aby z neho nakúpila techniku v potrebnom množstve. Od roku 2014 investovala z vlastných zdrojov 1.040.950 eur. Vďaka európskym fondom sa RSÚC Nitra podarilo pred časom nakúpiť aj päť zametačov. Príspevok 600.000 eur z rezervného fondu NSK pôjde na modernizáciu týchto áut.

Podľa slov krajského poslanca Miloslava Hatalu sa vďaka nákupu nadstavieb stanú zo zametačov multifunkčné vozidlá. “Zhodnotíme tak techniku, ktorú už vlastníme. Vďaka tomu sa určite zlepší aj údržba našich ciest,” skonštatoval Hatala.