Vyššia inflácia môže hospodársky rast urýchliť, ale aj spomaliť, tvrdí Yellenová

Pridajte názor  Zdroj: SITA

14. 7. 2017 - Podľa šéfky Federálneho rezervného systému Janet Yellenovej je predčasné tvrdiť, že centrálna banka nedosiahne zrýchlenie medziročnej inflácie na dvojpercentnú cieľovú hodnotu.

Napriek nedávnemu spomaleniu rastu cien v americkej ekonomiky by bolo „predčasné“ tvrdiť, že Federálny rezervný systém (Fed) nedosiahne zrýchlenie medziročnej inflácie na cieľovú dvojpercentnú hodnotu. Vyhlásila to vo štvrtok šéfka americkej centrálnej banky Janet Yellenová.

Riziká súvisiace s inflačnými trendmi v záverečný druhý deň svojho vystúpenia na pôde Kongresu označila za dvojaké. Vyššie ceny totiž môžu podľa nej hospodársky rast urýchliť, ale aj spomaliť. Napriek spomaleniu inflácie zostáva trh práce nasýtený, čo môže pôsobiť na rast miezd a následne aj inflácie, povedala Yellenová.

Deň predtým šéfka Fed-u pripustila, že aktuálne spomalenie rastu cien v USA môže pretrvať dlhšie, než prognózovala centrálna banka. Investori to vyhodnotili ako signál pripravenosti Fed-u zvyšovať úrokové sadzby pomalším tempom, čo podporilo akciový trh a index Dow Jones uzatvoril na novom historickom maxime.