BoC zvýšila sadzby po 7 rokoch

Diskusia 1  Zdroj: Forexpro.sk

12. 7. 2017 - Stred týždňa začneme v Japonsku, kde bola zverejnená ročná zmena cien tovarov predávaných spoločnosťami , ktorá ostala bez zmeny na úrovni 2.1%.

Stred týždňa začneme v Japonsku, kde bola zverejnená ročná zmena cien tovarov predávaných spoločnosťami , ktorá ostala bez zmeny na úrovni 2.1%. Ďalej v Japonsku zverejnili zmenu celkovej hodnoty služieb zakúpených podnikmi, ktorá skončila lepšie na úrovni 0.1% oproti očakávaniam na -0.5%. Ceny tovarov predávané veľkoobchodmi v Nemecku medzimesačne vzrástli o 0.7%, ale očakával sa nárast o 0.9%. Priemerná mzda v Británii vzrástla podľa očakávania o 1.8%. Žiadosti o podporu skončili výrazne lepšie ako sa očakávalo, keď na medzimesačnej báze poklesli o 1.5 tisíc na úroveň 6.0 tisíc. Zároveň zverejnili aj mieru nezamestnanosti, ktorá tak isto prekvapila, keď oproti očakávaniam na úrovni 4.6% skončila lepšie o 0.1%. Libra na výsledky reagovala rastom k úrovni 1.29 voči USD. Európske akciové indexy končili deň v zelenom: Euro Stoxx 50 +1.46%, FTSE 100 +1.19%, CAC 40 +1.59%, DAX 1.52%.

Bank of Canada zvýšila úrokové sadzby v súlade s očakávaniami. Je to prvý nárast nákladov prijatí na úvery od roku 2010, vďaka silnému rastu a spomaleniu inflácie, ktorá je dočasná. Sadzba sa zvýšila na 0.75% z 0.5%. Podľa BoC budú budúce pohyby sadzieb „riadené“ údajmi, pričom sa znižuje nedávna mierna inflácia. Zvýšenie sadzieb spôsobilo posilnenie kanadského dolára celým spektrom. O 16:00 mala prejav šéfka FEDu Yellen, ktorá očakáva, že americká ekonomika bude v nasledujúcich rokoch pokračovať v miernom tempe, aj keď pretrváva neistota v oblasti nízkej inflácie a fiškálnej a vládnej politiky. Zároveň dodala že centrálna banka pravdepodobne začne s redukciou bilancie už tento rok. EIA o 16:30 zverejnila zásoby ropy, ktoré poklesli na mesačnej báze o 1.3 milióna barelov.  Akciové indexy v USA končili obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0.57%, SPX +0.79 %, NASDAQ +1.1%.