Objem spotrebiteľských úverov v USA v máji výrazne stúpol

Pridajte názor  Zdroj: SITA

11. 7. 2017 - Celkový objem spotrebiteľských pôžičiek v krajine sa v máji zvýšil o 18,4 mld. USD. Išlo o najväčší rast od novembra minulého roka.

Objem úverov, ktoré si vzali americkí spotrebitelia, v máji vzrástol najrýchlejším tempom za šesť mesiacov. Stúpla totiž výška pôžičiek prostredníctvom kreditných kariet. Celkový objem spotrebiteľských úverov v USA v máji stúpol o 18,4 mld. USD. Išlo o najväčší rast od novembra minulého roka, kedy sa zväčšil o 25,1 mld. USD. Informoval o tom americký Federálny rezervný systém (Fed).

Pôžičky prostredníctvom kreditných kariet v máji vzrástli o 7,4 mld. USD, čiže oveľa výraznejšie ako v apríli, kedy sa zvýšili o 1,2 mld. USD. Úvery v kategórii, do ktorej patria pôžičky na autá a študentské úvery, sa v máji zväčšili o 11,05 mld. USD, čiže trochu menej v porovnaní s aprílovým rastom o 11,8 mld. USD. Celkový objem úverov, ktoré mali spotrebitelia v USA, bol v máji na novej rekordnej úrovni 3,84 bil. USD. Pravidelná mesačná správa Fed-u o spotrebiteľských úveroch nezahŕňa údaje o vývoji hypotekárnych pôžičiek.

Keďže na americkom trhu práce pokračuje tvorba nových pracovných miest a akciový trh USA je na rekordných úrovniach, ekonómovia sú presvedčení, že domácnosti budú viac sebaisté pri zvýšení svojich dlhov. Spotrebiteľské výdavky tvoria 70 percent ekonomickej aktivity USA.