Banky schválili ku koncu februára cez 206 tisíc hypoték

Diskusia 1  Zdroj: SITA

10. 4. 2017 - V medziročnom porovnaní počet schválených hypotekárnych zmlúv vzrástol o 6,2 %.

Banky schválili ku koncu februára 206 201 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 6,2 %. Ku koncu februára 2016 ich bolo totiž 194,1 tisíca. Hranicu 100 tisíc úverov banky prekročili v júni 2007, dvestotisícovú hranicu v septembri 2016 a stav zmlúv každomesačne narastá. 

Počet uzavretých zmlúv z reálne čerpaných hypotekárnych úverov bol na konci druhého mesiaca tohto roka 152,2 tisíca. Celková výška nesplatených istín z hypotekárnych úverov predstavovala 5,55 mld. eur. Celková menovitá hodnota vydaných hypotekárnych záložných listov, čo sú dlhopisy kryté záložným právom k nehnuteľnosti, bola na konci februára vo výške 4,64 mld. eur. Celková menovitá hodnota predaných hypotekárnych záložných listov predstavovala 4,53 mld. eur.

Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne.